Dinamik geometri ile inşa çalışmalarında 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of 7th grade student's level of conceptual understanding in construction studies with dynamic geometry
  1. Tez No: 675744
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE SEDEN TAPAN BROUTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Araştırmanın temel amacı dinamik geometri yazılımı olan Cabri yazılımında gerçekleştirilen inşa çalışmalarının, 7.sınıf geometri öğretiminde etkinliğini ve yerini; öğretim sürecinin detayları ile öğrenci görüşleri çerçevesince ortaya koymaktır. Araştırma, Cabri ile temel geometrik kavram ve şekillerin öğrenciler tarafından modellendiği inşa çalışmalarını ve günlük yaşamadan esinlenilerek oluşturulmuş bir görsel modelin, incelendiği ve modellendiği çalışmaları içermektedir. Geometri ve günlük hayat arasında, yazılım ile bir köprü oluşturmak için“Günlük hayattaki geometrik yansımaları öğrencilere nasıl hissettirebiliriz?”düşüncesiyle orta çıkan çalışmada öğrencilerin çalışma kâğıtları ile yaptıkları inşa çalışmalarında ve bir yönerge olmadan kendilerinin yaptıkları görsel modelin inşa sürecinde karşılaştıkları güçlük ve fırsatlar incelenmiştir. Bununla birlikte uygulamanın, geometrik inşaya yönelik öğrenci görüşlerine etkisi üzerinde durulmuştur. Nitel araştırma olarak yapılan çalışmada eylem araştırması deseni kullanılırken, katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Kocaeli iline bağlı Çayırova ilçesindeki bir devlet okulunda okuyan 12 7. sınıf öğrencisidir. Araştırma aşamalı olarak tanıtım, uygulama, model inceleme ve modelleme şeklinde gerçekleştirilmiş, uygulamalar öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade etmeleri amacıyla kendi istekleri ile oluşturulmuş 2 kişilik gruplarla 7 hafta ve 23 saatlik çalışma sürecinde devam etmiştir. Araştırmanın verileri; çalışma kâğıtları, araştırmacı günlüğü notları, video ve bilgisayar ekran kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak elde edilmiştir. Değerlendirme sürecinde ise elde edilen bulgular içerik analizi ile incelenmiştir. Analizler sonucunda; Cabri geometri yazılımında gerçekleştirilen görsel modelleme uygulamalarının öğrencilerde geometrik inşaya yönelik bakış açısı ve geometrik yapıya yönelik olumlu görüş oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca inşa süreçlerinde öğrencilerin karşılaştıkları güçlük ve fırsatlar ayrıntılı bir şekilde sunulmuş, elde edilen önemli sonuçlar ile birlikte önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effectiveness and place of the construction works carried out in Cabri Geometry software, which is dynamic geometry software, in 7th grade geometry teaching; to reveal the details of the teaching process within the framework of student views. The research includes construction studies in which basic geometric concepts and shapes are modeled by students with Cabri Geometry, and studies in which a visual model inspired by daily life is examined and modeled. While the action research design was used in the study conducted as a qualitative research, the participants were determined with easily accessible sampling. The study group of the research consist of 12 seventh grade student that study at a public school in Çayırova distinct of Kocaeli province. The research was realized gradually as introduction, application, model investigation, and in order to students express themselves more comfortable, practices continued for 7 week 23 hours with groups of 2 participants that constitute voluntarily. The research data was obtained by worksheets, researcher diary notes, computer screen recording, video recording and semi-structured interview form. In the analyses process, the results obtained were investigated with content analysis. As a result of the analysis; It was concluded that visual modeling applications performed in Cabri geometry software created different perspective towards geometry and a positive view of geometric construction in students. In addition, the difficulties and opportunities faced by the students in the construction process were presented in detail, and suggestions were made along with the important results obtained.