Development of a new passive sampling and analytical method for the measurement of atmospheric linear and cyclic volatile methyl siloxanes
Atmosferdeki lineer ve halkalı metil siloksanların ölçümü için yeni bir pasif örnekleme ve analiz yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 675754
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organik silisyum bileşikleri olan uçucu metil siloksanlar (UMS) büyük miktarlarda üretilmekte, yaygın olarak kozmetik, kişisel bakım ürünleri, endüstriyel ürünler ve yapı malzemelerinde kullanılmaktadır. UMS'lerin çevre ve insanlar üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, atmosferdeki UMS'leri ölçmek için yeni bir pasif örnekleme yöntemi geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Örnekleyici olarak ticari bir pasif örnekleyicinin altyapısı, adsorban olarak da XAD-2 kullanılmıştır. UMS'lerin deneysel örnekleme oranları aktif ve pasif örnekleyicilerin eşzamanlı olarak kullanılması ile belirlenmiştir. Örnekleyici geometrisi ve kütle taşınım ilkeleri kullanılarak hesaplanan teorik örnekleme oranları ile deneysel örnekleme oranları arasında önemli ölçüde uyum olduğu gözlenmiştir. UMS'lerin örnekleyiciler üzerinde en az sekiz hafta lineer olarak birikmeye devam ettiği belirlenmiştir. Yöntemin doğruluğunun yüksek (yüzde onun altında) olduğu gösterilmiştir. Metod tespit limitlerinin UMS'ler için yaygın olarak kullanılan pasif örnekleme yöntemine (sorbent emdirilmiş poliüretan köpük disk) yakın olduğu gösterilmiştir. Geliştirilen yöntem, havadaki UMS'lerin İzmir bölgesindeki mekansal değişimlerinin belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Bir aylık örnekleme programı, değişik kaynakların etkisi ve arazi kullanım durumlarını temsil eden (atıksu arıtma tesisi, çöp deponi alanı, kentsel, kırsal, yarı-kentsel ve endüstriyel bölgeler) kırk iki örnekleme noktasını kapsamıştır. İzmir bölgesindeki toplam UMS konsantrasyonları metreküpte 41,4 ile 981 nanogram arasında değişmektedir. En yüksek konsantrasyona sahip UMS D5'tir ve bu bileşiği D3 ve D4 izlemektedir. UMS'lerin mekansal değişimleri, bölgedeki başlıca kaynaklarının, bu bileşikleri içeren ürünlerin yoğun olarak kullanıldıkları ve bertaraf edildikleri nüfusun yoğun olduğu kentsel alanlar, atıksu arıtma tesisleri ve çöp deponi alanları olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Volatile methyl siloxanes (VMS) are organosilicon compounds produced in high quantities and widely used in cosmetics, personal care products, industrial products, and building materials. VMS have adverse effects on human and the environment. A new passive sampling method was developed and characterized to measure atmospheric VMS in this study. The infrastructure of a commercial passive sampler was used as the sampler. XAD-2 resin was used as the adsorbent. Experimental sampling rates (SR) of VMS were determined using collocated active and passive samplers. The agreement between the experimental and theoretical SRs calculated using the sampler's geometry and mass transfer principles was very good. VMS uptake by the samplers was highly linear at least for eight weeks. The precision of the method was very good (below ten percent). Method detection limits were comparable to the most commonly used passive sampling method for VMS (sorbent impregnated polyurethane foam disc). The developed method was also used to determine the spatial distribution of atmospheric VMS in Izmir region. The one-month sampling program included forty two sampling sites representing different source and land use areas (wastewater treatment plant, solid waste landfill, urban, rural, sub-urban, and industrial). ΣVMS concentrations in Izmir region ranged between 41.4 and 981 nanograms per cubic meter. The dominant VMS was D5, followed by D3 and D4. Spatial distributions indicated that the main VMS sources in the area were densely populated urban areas, wastewater treatment plants, and solid waste landfills where the VMS containing products are used and disposed.