Murat Uyurkulak'ın tol ve har romanlarında erkeklik kurguları
Fictions of masculinity in Murat Uyurkulak's novels Tol and Har
- Tez No: 675753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, son dönem Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Murat Uyurkulak'ın ilk iki romanı Tol (2002) ve Har'daki (2006) erkeklik kurguları incelenmiştir. Romanlarda, toplumsal cinsiyet rollerine uygun davranışlar gösteren erkek karakterler ile bu rollere aykırı davranan erkek kimlikleri tespit edilmiştir. Birinci bölümde toplumsal cinsiyet kavramı ele alınmış, ataerkillik ve erkeklik kavramları üzerinde durulmuş, ardından eleştirel erkeklik çalışmaları anlatılmıştır. İkinci bölümde toplumsal cinsiyet rollerine göre ideal bir model olduğu kabul edilen hegemonik erkeklik kavramına değinilmiş, bu kavramdan doğan tartışmalara yer verilmiştir. Buradan hareketle“farklı erkeklikler”başlığı altında madun erkeklik, işbirlikçi erkeklik, marjinal erkeklik ve protest erkeklik kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde roman özetleri verilmiş, dördüncü bölümde ise tüm bu erkeklik tanımları üzerinden Tol ve Har'daki erkeklikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the masculinity fictions in Murat Uyurkulak's first two novels, Tol (2002) and Har (2006), who is one of the important writers of recent Turkish literature, were examined. In the novels, male characters who behave in accordance with gender roles and male identities who act contrary to these roles have been identified. In the first part, the concept of gender is discussed, patriarchy and masculinity concepts are emphasized, then critical masculinity studies are explained. In the second part, the concept of hegemonic masculinity, which is accepted as an ideal model according to gender roles, is mentioned and discussions arising from this concept are included. From this point of view, the concepts of subordinated masculinity, complicit masculinity, marginalized masculinity and protest masculinity were emphasized under the title of“different masculinities”. In the third part, summaries of the novels are given, and in the fourth part, the masculinities in Tol and Har are evaluated over all these definitions of masculinity.