Application of deep learning to classification of acoustic emission (ae) measurements for damage detection in composites
Kompozitlerdeki hasar teşhisi için akustik emisyon (AE) sınıflandırmasında derin öğrenmenin uygulanması
  1. Tez No: 675757
  2. Yazar: ŞEVKİ ONUR DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kompozitler sahip oldukları yüksek mukavemet ve rijitlikten ötürü birçok mühendislik uygulamasında tercih edilmektedir. Fakat aynı malzemelerde görülen kompleks hasar mekaniği, güvenlik tehlikesi taşıyan uygulamalarda yüksek bakım masrafları ve fonksiyonel güvenlik endişelerinide beraberinde getirmektedir. Özellikle matris kırığı, delaminasyon ve fiber kopması gibi farklı hasar mekanizmalarından bazıları uygulama tipine göre ciddi olumsuz sonuçlar doğurabildiğinden, bu hasar modlarını anlık olarak tespit edebilen etkili ve güvenilir yapısal durum izleme sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Akustik emisyon yöntemi, yerinde ve gerçek zamanlı tespite imkan veren yapısı gereği yapısal durum izleme sistemlerinde kullanılmaya elverişlidir. Bunun yanında, resim tanıma-sınıflandırma görevlerinde çitayı oldukça yükseltmiş olan konvolüsyonel sinir ağları (CNN) gibi derin-öğrenme yöntemleri farklı disiplinlerde başarıyla kullanılmaktadır. Buna karşın, bu metodun kompozitlerdeki hasar modlarının tespitinde kullanılmasına dönük fazlaca bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada akustik emisyon ölçümleri konvolüsyonel sinir ağları ile sınıflandırmaya tabi tutulmuş ve sınıflandırma performansının farklı yayılım uzaklıklarından nasıl etkileneceği deneysel olarak kompozit plaka üzerinde incelenmiştir. Farklı hasar tiplerini temsilen yapay akustik emisyon kaynakları olarak temel Lamb dalga modları kullanılmıştır. Üretilen ve sınıfları belirli olan dalgalar kaynaktan farklı uzaklıklıklarda ölçülerek iki farklı mimariye sahip konvolüsyonel sinir ağı modeli tarafından sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Modellerin sınıflandırma performansı dalga yayılım etkileri gözönünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Son olarak farklı pozisyonlarda bulunan sensörler için öğrenme transferi konseptinin uygulanması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composites offer high strength and stiffness with lightweight, making them attractive for a wide range of engineering applications. However, complex fracture mechanics of composites leading high maintenance costs and safety concerns especially in safety-critical applications. In particular, some of damage modes such as matrix cracking, delamination and fiber breakage may cause critical failures in specific applications. Therefore, development of effective and reliable Structural Health Monitoring (SHM) systems which are capable of detecting and identifying damage is necessary. Acoustic Emission (AE) is particularly suitable to be used in SHM systems due to its passive nature which enables in-situ and in real-time monitoring. Additionally, deep learning-based methods such as Convolutional Neural Networks (CNN) improved the state-of-the-art in image classification tasks and are used in different domains successfully. In contrast, a little attention has been paid to apply this method on characterization of damage in composites. In this study, CNN based classification scheme is used to classify AE measurements and dependence of classification performance on different propagation distances is investigated experimentally. Different damage modes are represented by the dominant fundamental Lamb wave modes which are generated using artificial AE source. The generated labelled waveforms are measured by sensors mounted at different distances to AE source. Two different architectures of CNN model are used to classify AE measurements and the performance of CNN models is evaluated. Finally, investigation of transfer learning concept for the sensors mounted at different positions is conducted.