Preference and success rate of 0.014 inch guidewires in the coronary chronic total occlusion interventions
Koroner kronik total oklüzyon girişimlerinde 0.014 inç kılavuz tel seçimi ve kılavuz tellerin başarı oranı
  1. Tez No: 675756
  2. Yazar: AHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kardiyoloji, Biotechnology, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik total oklüzyon (KTO) girişimleri zorlu işlemler olup, göreceli olarak düşük başarı oranına sahiptir. Biyoteknolojideki gelişmeler ve KTO girişimlerine özel kılavuz tellerin üretilmesi, işlemlerdeki başarı oranını arttırmıştır. Bu araştırmada, işlemlerde tercih edilen 0,014 inç (0,36 mm) kılavuz tellerin başarı oranını saptamayı amaçladık. Toplam 177 KTO işlemi uygulanacak hasta çalışmaya dahil edildi. Toplamda 1-3 kılavuz tel kullanılması ve KTO lezyonunun ilk seçilen kılavuz tel ile geçilmesi rasyonel kılavuz tel kullanımı olarak tanımlandı. Lezyonların zorluk derecesini ölçmek için J-CTO ve Eurocto skorlarına göre sınıflama yapıldı. Sonrasında kılavuz tel seçimi, kılavuz telelrin lezyonu geçiş başarısı ve rasyonel kılavuz tel kullanımının öngördürücülerini saptamak için istatistiksel analiz yapıldı. Ortalama J-CTO skoru 1.42±1.16 ve ortalama Eurocto skoru1,44±1,18 olarak saptandı. İşlemlerdeki başarı oranı %90,4 olarak izlendi. Vakaların %44,1'inde ilk seçilen kılavuz tel ile lezyon geçildi ve bu işlemlerde çoğunlukla 1-3 adet kılavuz tel kullanıldı (% 82,1). Polimerik ve orta değerde uç ağırlığına sahip kılavuz tellerin lezyon geçişi daha iyiydi (%82,1% ve % 64,1). Pilot serisi % 36,2' lik oranla lezyon geçişinde en başarılı kılavuz tel grubu oldu. Lojistik regresyon analizinde, J-CTO skoru, işlem tekniği, kılavuz tel tipi ve uç ağırlığı rasyonel kılavuz tel kullanımın ana öngördürücüleri oldu. Kılavuz tel olarak polimerik yapılı, orta değerde uç ağırlığına sahip kılavuz tellerin, özellikle de Pilot grubu kılavuz tellerin tercih edilmesi, basit ve orta zorluktaki KTO girişimlerinde ekonomik ve rasyonel kılavuz tel kullanımı ile ilşkilidir.
Özet (Çeviri)
Procedures for the chronic total occlusion (CTO) is a still clinical challenge with relatively lower success rate. Recent advance in the biotechnology and introduction of CTO dedicated guidewires increased the procedural success rate of CTO interventions. Herein, we aimed to reveal the preference and success rate of 0.014 inch (0.36 mm) coronary guidewires in the CTO interventions. A total of 177 patients with indication of coronary CTO procedure were included to study. Use of 1-3 guidewires and crossing of the CTO lesion with initial choice guidewires was defined as rational guidewires usage. The CTO lesions was classified according to J-CTO score and Eurocto score for evaluating the difficulty of the procedures. Then statistical analysis was performed to assess the guidewire choise, crossability and contributors of rational guidewire usage. The mean J-CTO score was 1.42±1.16 and the mean Eurocto score was 1.44±1.18. Success rate of the procedures was 90,4%. Initial choice guidewires was crossed the lesion in the 44,1 % of the cases in which 1-3 guidewires was used (82,1%). Crossability of polymeric and moderate tip stiff guidewires are higher (82,1% and 64,1%) and Pilot series was the most successfull brand (36,2%). Logistic regression analysis confirmed that J-CTO score, procedural technique, guidewire type and the tip stiffness was the major predictors of rational guidewire usage. Our analysis showed that, use of polymeric and moderate tip stiff guidewires, particulary Pilot brand, is associated with economical and rational guidewire usage in the easy and intermediate difficulty CTO cases.