1990 sonrası İstanbul'da katılımcı sanat ve üretim yöntemleri
Participatory art and methods of production in İstanbul after 1990
  1. Tez No: 675767
  2. Yazar: BEKSULTAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez çalışmasında Katılımcı Sanat pratikleri,“1990 Sonrası İstanbul'da Katılımcı Sanat Ve Üretim Yöntemleri”konu başlığıyla bireysellik-toplumsallık karşıtlığına odaklanarak ve tarihsel gelişimine yer verilerek incelenmektedir. Romantizm'den günümüze uzanan çizgide modernizmin tekil anlayışına karşı 20. Yüzyılın başlarından itibaren geliştirilen eleştiri ve yöntemlerine yer verilmektedir. Birey merkezli, dehaya özgü, orijinal ve biricik, gizemli gibi kavramları içeren dikey hiyerarşide ilerleyen Modernist sanat anlayışına karşı geliştirilen eleştiri ve yöntemler, bu yapıyı bozma yönünde sanat-izleyici ilişkisinde izleyiciyi katılımcıya dönüştürme, çoğulcu, demokratik, eşitlikçi, kolektif, paylaşımcı ve yatay hiyerarşi hedeflemişlerdir. Temelde Marksist eğilimli katılımcılığın 1968 sonrası ve Türkiye İstanbul bağlamında 1990 sonrası izlerini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the title“Participatory Art And Methods Of Production İn Istanbul After 1990,”this thesis examines Participatory Art practices by focusing on the antithesis/opposition between individualism-societalism and by presenting its historical development. It further explores the criticism and methods developed from the beginning of the 20th century that stand against the individual understanding of modernism in a timeline extending from Romanticism to the present day. Criticism and methods that build on concepts like individual-centered, genius, originality and uniqueness, mysticism (enigmatic) that progress in a vertical hierarchy against the Modernist understanding of Art aimed at transforming the audience into a participant within the art-audience relationship and at a pluralist, democratic, egalitarian, collective, participative hierarchy by dissolving this structure. Ultimately, this thesis aims to explore the traces of Marxist-inclined participation after 1968 and in the context of Turkey / Istanbul after 1990.