44 gün Karabağ Savaşı sürecinde Güney Azerbaycan'da yaşanan olaylar bağlamında alternatif medyanın önemi
The importance of alternative media in the context of the events in South Azerbaijan during the 44-day Karabakh War
- Tez No: 675773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Genel bir tanımlama ile alternatif medya, ana akım medyanın yer vermediği veya az yer verdiği kesimler ve toplulukların sesi olmaya çalışan medya olarak tanımlanabilir. Ötekileşmiş, inkâr edilen ve yok sayılan grup ve toplumlar teknolojik gelişmelerle birlikte ana akım medyanın hegemonyasını kırmak ve kendi seslerini duyurabilmek, kendilerini ifade etmek içim alternatif medyalar kurmaya yönelmişlerdir. Alternatif medyaların oluşturulması, medya organlarını tekellerinde tutan ve ötekileşmiş grup veya toplumları boykot edenlere karşı bir itiraz ve aynı zamanda bir var olma, kendini ifade edebilmek için fırsatlar oluşturma mücadelesi olarak da açıklanabilir. Alternatif medya ötekileşmiş, boykota maruz kalmış ve bastırılan sesleri buluşturarak etkin bir güç haline gelmelerini sağlamaktadır; ayrıca izleyicilerin haberlerin üretiminde aktif rol alabilmelerini, seslerini duyurabilmeleri ve bir araya gelebilmelerini de sağlamaktadır. Bu çalışmada, İran'da yaşayan 30- 35 milyonluk bir nüfusa sahip olan Güney Azerbaycan Türklerine karşı İran devletinin yürüttüğü, Türklük ve Azerbaycan düşmanlığı siyaseti sonucunda, yok sayılan ve sindirmenin hedefinde olan bir halkın örneği olarak kendi sesini duyurmak, muhalefetini göstermek ve duruşunu sergilemek için, alternatif medyanın kullanımı incelenmiştir. Güney Azerbaycan halkının sesini duyurmakla birlikte, bilgilendirme görevini de üstlenen alternatif medyanın İran'ın Ermenistan'a yaklaşımına karşı toplumun hassasiyetlerini nasıl beslediği ve yansıttığı incelemeye alınmıştır. Çalışma'da toprağı ikiye bölünmüş Azerbaycan kamuoyunun“44 Gün Savaşı”boyunca nasıl birleştiğini de görmekteyiz. Bu bağlamda savaşın başladığı gün, 27 Eylül 2020'den Ermenistan'ın teslimiyetinin ardından savaşın durdurulduğu gün olan 10 Kasım 2020 arası 44 gün inceleme aralığı olarak belirlenmiştir. 44 Gün Savaşı boyunca Güney Azerbaycan'da Azerbaycan'a destek olarak düzenlenen sokak mitingleri, sosyal medya kampanyaları, yayınlanan bildiriler, destekler ve deyim yerindeyse açılan arka cephede Güney Azerbaycan'da yaşananlar da çalışmada sunulmuştur. Bu süre zarfında Güney Azerbaycan kamuoyu savaşla ilgili hassasiyetlerini, tepkilerini, desteklerini ve siyasi mesajlarını hem İran devleti ve kamuoyuna, hem Kuzey Azerbaycan devleti ve kamuoyuna hem de dünyaya duyurmak için yeni medyanın imkânlarını geniş bir biçimde kullanmışlardır. Alternatif medyaya örnek olarak 2005 yılında gayri ticari bit televizyon olarak Güney Azerbaycanlılar tarafından kurulan Günaz TV'nin haber içerikleri ve canlı yayın konuları incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak içerik çözümlemesi uygulanmıştır. Belirlenen süre içerisinde söz konusu savaşla ilgili haber ve içerikler nicel ve nitel analiz yöntemiyle değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Haberler içeriklerine göre farklı kategorilerde yerleştirilerek, her kategoride sayılar elde edilmiş ve analiz yapılmıştır. Bu süreçte Güney Azerbaycan Türkleri bir taraftan İran devletinin Ermenistan ile dostça ilişkilerine karşı olduklarını göstermek, diğer yandan aynı vatana aidiyet bilinciyle“Azerbaycan Vatan Anlayışlarına”dayanarak Azerbaycan devlet ve ordusuna desteklerini göstermek için organize olmuşlar ve tüm bu süreç içerisinde alternatif medya, hem doğru bilgileri aktarma hem de Güney Azerbaycanlıların kendi seslerini duyurmak için etkin bir biçimde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonraWith a general definition, we can assert that alternative media is media that tries to be the voice of segments and communities that are not covered by or have little coverage in the mainstream media. The marginalized, denied and ignored groups and societies, along with the technological developments, have tended to establish alternative media to break the hegemony of the mainstream media and to make their voices heard and express themselves. The creation of alternative media can be explained as an objection against those who monopolize media organs and boycott marginalized groups or societies, as well as a struggle to create opportunities for existence and self-expression. Alternative media enable them to become an effective force by bringing together voices that are marginalized, boycotted and repressed, and also enable viewers to take an active role in the production of news, make their voices heard and come together. This study examines the use of alternative media by the South Azerbaijani Turks, who have a population of 30-35 million living in Iran, who have been ignored as a result of Anti-Azerbaijan and Anti-Turkish politics exposed by the Iranian state and who are the target of intimidation, making their own voice heard, demonstrating their opposition and stance. It has been examined how alternative media, which undertakes the duty of informing as well as making the people of Southern Azerbaijan heard their voice, nurtures and reflects the sensitivity of the society towards Iran's approach to Armenia. In the Study, we also see how the Azerbaijani public opinion, whose land was divided into two, united during the“44 Days War”. In this context, 44 days beginning from 27 September 2020, until 10 November 2020, which is the day when the war was stopped after the surrender of Armenia, has been determined as inspection interval. During the 44 Day War, the street rallies, social media campaigns, published statements, support and incidents in South Azerbaijan in the rear front, which was organized in South Azerbaijan in support of Azerbaijan, were also presented in the study. During this period, the South Azerbaijani public widely used the opportunities of the new media to announce their sensitivities, reactions, support and political messages regarding the war to the Iranian state and the public, the North Azerbaijani state and the public, and to the world. As an example of alternative media, the news content and live broadcasting subjects of Gunaz TV, which was founded by the South Azerbaijanis in 2005 as an non-commercial television, were studied. Content analysis was used as a method in the study. News and contents related to the war in question were evaluated by quantitative and qualitative analysis method within the specified period. By placing the news in different categories according to their content, numbers in each category were obtained and analyzed. In this process, South Azerbaijan Turks organized on the one hand to show that they were against the friendly relations of the Iranian state with Armenia and on the other hand to show their support to the Azerbaijani state and army based on the“Azerbaijani Homeland Understanding”with the awareness of belonging to the same homeland and it has been used effectively to make the South Azerbaijanis' own voices heard.