Karışık hiperbolik-parabolik tip denklemin çözümü üzerine
On the solution of mixed hyperbolic-parabolic type equation
- Tez No: 675774
- Danışmanlar: PROF. DR. HANLAR REŞİDOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezde, ilk kez yeni bir integral sınır koşulu altında dikdörtgensel alanda hiperbolik-parabolik karışık tip denklem için Neumann ve Dirichlet tipli sınır koşulu ve başlangıç koşul incelenir. Problemin çözümünün tekliği, varlığı ve kararlığı gösterilir. Bu biçimde denklem ve sınır problemleri matematiksel fizik problemlerinde karşılaşılır. karışık tip sınır problemlerinin çözümleri sırasında, ayrılmayan klasik olmayan iki noktalı sınır problemleri ve küçük payda problemi ile karşılaşılır. Diferansiyel operatör için spektral problemlerin özellikleri incelenir. Bu özellikleri kullanarak, önce çözüm için teklik teoremi kanıtlanır, çözümün varlığı gösterilirken çözüm inşa edilir, başlangıç verilere bağlı olarak fonksiyonel uzayda kararlık gösterilir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the Neumann and Dirichlet type boundary condition and initial condition for the mixed hyperbolic-parabolic type equation in a rectangular field under a new integral boundary condition are examined for the first time. The uniqueness, existence and stability of the solution of the problem are shown. In this way, equation and boundary problems are encountered in mathematical physics problems. Mixed type boundary problems, non-classical two-point boundary problems and the small denominator problem are encountered. Properties of spectral problems for differential operator are examined. Using these properties, the uniqueness theorem is first proved for the solution, the solution is constructed while showing the existence of the solution, stability is shown in the functional space depending on the initial data.