Tekirdağ şartlarında soğan tohumu üretiminde en uygun baş soğan dikim sıklığının tespiti
Determination of optimum plant density for onion seed production in Tekirdağ conditions
  1. Tez No: 67578
  2. Yazar: AYŞE EKKAZAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Soğan tohumu üretiminde en yüksek verim ve kaliteli tohum verecek olan dikim sıklığını belirlemeyi amaçlayan bu çalışma 1996 yılı üretim döneminde Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü' nde yapılmıştır. Denemede kullanılan Tekirdağ Kantartopu ve Yarım İmralı çeşitleri 2.88 m2'lik parsellere sıra arası 40,60,80 cm ve sıra üzeri 10,20,30 cm olacak şekilde 25.3.1996 tarihinde tesadüf blokları deneme desenine uygun olarak dört tekerrürlü düzenlenerek dikilmiştir. Hasat 10.08.1996 tarihinde yapılmıştır. Gelişme döneminde, her parselden tesadüfen seçilen 10 * ar adet bitkide, çiçek sapı çıkışı ve çiçeklenme tarihleri belirlenmiştir.Hasattan sonra ise her bitkinin oluşturduğu çiçek sapı sayısı, parsellerden elde edilen tohum verimi, bir çiçek sapından ve bir bitkiden elde edilen tohum miktarları, tohumların çimlenme hızı, çimlenme oranı ve bintane ağırlığı değerleri tespit edilmiştir. Dikim yoğunlukları, çiçek çıkış zamanı, bitki başına çiçek sapı adedi, bir çiçek sapından ve bir bitkiden elde edilen tohum miktarı üzerine her iki çeşitte de istatistik! anlamda etkili bulunmamıştır. Tekirdağ Kantartopu çeşitinde çiçek açma zamanı dikim yoğunluğundan etkilenmiş 80x30 cm uygulamasında çiçekler en geç açmışlardır. Tohum kalitesi açısından uygulamalar arasında farklılık tespit edilmemiş olup en yüksek tohum verimi en yoğun dikimden (40x10 cm) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determiniation of Optimum Plant Density for Onion Seed Production in Tekirdağ Conditions The aim of this study is to find out the optimum plant density to obtain highest seed yield and quality. Experiment was carried out in 1996 summer season in the experimental fields of Tekirdağ Viticultural Research Institute. The mother bulbs of Tekirdağ Kantartopu and Yarım İmralı cultivars, were planted at various distances between rows (40,60 and 80 cm ) and within row (10,20 and 30 cm) on March 25.The experiment was arranged according to the randomised block design with four replications, each plot was 2.88 m2 seed harvest was done on August 10. In each plot 10 plants were selected randomly and information like flower stalk formation, date of flowering, seed yield and quality, number öf the flower stalks per plant and seed germiniation figures were obtanied from these plants. The various plant densities had no influence on the time of sprouting flower stalk, the number flower stalks per plant,seed yield per flower stalk and per plant in both of two cultivars. The flowering time of Tekirdağ Kantartopu, was affected by plant densities, and the flowering date was latest in 80x30 cm spacing. There were no significant differences between the plant densities in seed quality. The highest seed yield had been obtanied from closest spacing (40x10 cm).