Bolu Dağı'nda doğal olarak yetişen Rhodendron ponticum L. lardan alınan farklı çelik tiplerinin köklenmeye etkileri
  1. Tez No: 67577
  2. Yazar: ÜNAL ASİLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
VII SUMMARY This research has been carried out for the purpose of to determine the effects of 3 various rooting media on the various cuttings taken from the Rhedodendron ponticum Ls which naturally grows in Bolu Mountain. For this purpose, the root and stem cuttings were used. The stem cuttings were taken in live various times and hormone application were carried out. Experiments were carried out in a small plastic green-house which had mist propagation in Bolu, within the period of May / 1996 and September/ 1997. The experiments were made according to the randomised block design with three replications. 45 stem cuttings were used for the cuttings were media, making a total of 135 cuttings. The root cuttings were taken in the same period of time and 27 of cuttings were been used. Due to there has not been any rooting on body tapers, the effects on rooting of the medias could not be determined. However, the body tapers taken on various times (May. 30th; July. 15th; August. 18th; September.21st; and October.20th of 1996) have shown various developments in the observations carried out during the period of experiment. Said developments have been effected by the medias also (torf, torf+perlit, perlit). For example, considerably drying occurred in perlit media, but, in torf media it has been smaller. There has been a good callus formation on the tapers taken on July. 15th in torf media, any callus formation has not been observed, in perlit media. On the tapers taken on August. 18th. in a smaller amount callus formation has been observed in torf media. But in perlit media any callus formation has not been observed. By all of the tapers any considerably change has not beenÖZET Bu araştırma Bolu Dağı'nda doğal olarak yetişen Rhododendron pontîcum L.'lardan alınan farklı çelik tiplerinin, 3 farklı köklendirme ortamının köklenmeye etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kök ve gövde çelikleri kullanılmıştır. Gövde çelikleri 5 farklı zamanda alınmış ve hormon uygulaması yapılmıştır. Denemeler Mayıs 1996-Eylül 1997 döneminde Bolu'da şişleme ünitesi bulunan küçük bir plastik serada kurulmuştur. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Gövde çeliklerinde her ortamda 45 adet olmak üzere toplam 135 adet çelik kullanılmıştır. Tek bir zamanda alınan kök çeliklerinde ise 27 adet çelik kullanılmıştır. Ortamların köklenmeye olan etkileri gövde çeliklerinde köklenme olmadığından saptanamamıştır. Ancak farklı zamanlarda (30 Mayıs, 15 Temmuz, 18 Ağustos, 21 Eylül ve 20 Ekim 1996) alman gövde çelikleri, deneme süresince yapılan gözlemlerde birbirinden farklı bir gelişme göstermişlerdir. Bu gelişmeyi ortamlar da (torf, torf+perlit ve perlit) etkilemiştir. Örneğin 30 Mayıs'ta alınan çeliklerde perlit ortamında fazla kuruma olurken, torf ortamında bu kurumalar daha az olmuştur. 15 Temmuz'da alınan çeliklerde torf ortamında iyi bir kallus oluşumu olurken perlit ortamında kallus oluşumu görülmemiştir. 18 Ağustos'ta alınan çeliklerde torf ortamında az miktarda kallus oluşumu olmuştur. Perlit ortamında ise kallus oluşumu olmamıştır. Bütün çeliklerde torf+perlit ortamında fazlaca bir değişme olmamıştır. 20 Ekim ve 21 Eylül'de alınan çeliklerde torf ortamında değişme olmazken, perlit ortamında kurumalar olmuştur. Çelikler torf ortamında ya sağlıklı
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu araştırma Bolu Dağı'nda doğal olarak yetişen Rhododendron pontîcum L.'lardan alınan farklı çelik tiplerinin, 3 farklı köklendirme ortamının köklenmeye etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kök ve gövde çelikleri kullanılmıştır. Gövde çelikleri 5 farklı zamanda alınmış ve hormon uygulaması yapılmıştır. Denemeler Mayıs 1996-Eylül 1997 döneminde Bolu'da şişleme ünitesi bulunan küçük bir plastik serada kurulmuştur. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Gövde çeliklerinde her ortamda 45 adet olmak üzere toplam 135 adet çelik kullanılmıştır. Tek bir zamanda alınan kök çeliklerinde ise 27 adet çelik kullanılmıştır. Ortamların köklenmeye olan etkileri gövde çeliklerinde köklenme olmadığından saptanamamıştır. Ancak farklı zamanlarda (30 Mayıs, 15 Temmuz, 18 Ağustos, 21 Eylül ve 20 Ekim 1996) alman gövde çelikleri, deneme süresince yapılan gözlemlerde birbirinden farklı bir gelişme göstermişlerdir. Bu gelişmeyi ortamlar da (torf, torf+perlit ve perlit) etkilemiştir. Örneğin 30 Mayıs'ta alınan çeliklerde perlit ortamında fazla kuruma olurken, torf ortamında bu kurumalar daha az olmuştur. 15 Temmuz'da alınan çeliklerde torf ortamında iyi bir kallus oluşumu olurken perlit ortamında kallus oluşumu görülmemiştir. 18 Ağustos'ta alınan çeliklerde torf ortamında az miktarda kallus oluşumu olmuştur. Perlit ortamında ise kallus oluşumu olmamıştır. Bütün çeliklerde torf+perlit ortamında fazlaca bir değişme olmamıştır. 20 Ekim ve 21 Eylül'de alınan çeliklerde torf ortamında değişme olmazken, perlit ortamında kurumalar olmuştur. Çelikler torf ortamında ya sağlıklıÖZET Bu araştırma Bolu Dağı'nda doğal olarak yetişen Rhododendron pontîcum L.'lardan alınan farklı çelik tiplerinin, 3 farklı köklendirme ortamının köklenmeye etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kök ve gövde çelikleri kullanılmıştır. Gövde çelikleri 5 farklı zamanda alınmış ve hormon uygulaması yapılmıştır. Denemeler Mayıs 1996-Eylül 1997 döneminde Bolu'da şişleme ünitesi bulunan küçük bir plastik serada kurulmuştur. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Gövde çeliklerinde her ortamda 45 adet olmak üzere toplam 135 adet çelik kullanılmıştır. Tek bir zamanda alınan kök çeliklerinde ise 27 adet çelik kullanılmıştır. Ortamların köklenmeye olan etkileri gövde çeliklerinde köklenme olmadığından saptanamamıştır. Ancak farklı zamanlarda (30 Mayıs, 15 Temmuz, 18 Ağustos, 21 Eylül ve 20 Ekim 1996) alman gövde çelikleri, deneme süresince yapılan gözlemlerde birbirinden farklı bir gelişme göstermişlerdir. Bu gelişmeyi ortamlar da (torf, torf+perlit ve perlit) etkilemiştir. Örneğin 30 Mayıs'ta alınan çeliklerde perlit ortamında fazla kuruma olurken, torf ortamında bu kurumalar daha az olmuştur. 15 Temmuz'da alınan çeliklerde torf ortamında iyi bir kallus oluşumu olurken perlit ortamında kallus oluşumu görülmemiştir. 18 Ağustos'ta alınan çeliklerde torf ortamında az miktarda kallus oluşumu olmuştur. Perlit ortamında ise kallus oluşumu olmamıştır. Bütün çeliklerde torf+perlit ortamında fazlaca bir değişme olmamıştır. 20 Ekim ve 21 Eylül'de alınan çeliklerde torf ortamında değişme olmazken, perlit ortamında kurumalar olmuştur. Çelikler torf ortamında ya sağlıklı