Sarkoidozlu hastalarda egzersiz programının etkileri
The effects of an exercise program in sarcoidosis patients
  1. Tez No: 406906
  2. Yazar: İLKNUR NAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Evre 3 ve 4 sarkoidoz hastalarında solunum, aerobik ve kuvvetlendirme egzersizlerini içeren egzersiz programının, hastaların solunum fonksiyonları, dispne, yorgunluk ve ağrı algısı, egzersiz kapasitesi, kas kuvveti, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 35-65 yaş arası evre 3 ve 4 sarkoidoz hastaları dahil edildi. Hastalar randomizasyon sonrası egzersiz ve kontrol gruplarına ayrıldı. Hastaların demografik bilgileri, klinik semptomları kaydedildi. Akciğer fonksiyonları, body pletismograf ve karbon monoksit difüzyon kapasitesi testi ve arter kan gazı ölçümü ile değerlendirildi. Göğüs kafesi esnekliklerinin değerlendirilmesi için mezura ile üç bölgeden çevre ölçümü yapıldı. Dispne algıları; Modifiye Medical Research Council Dispne Skalası, yorgunlukları; Yorgunluk Şiddet Ölçeği, ağrıları; Vizüel Analog Skalası ile değerlendirildi. Solunum kas kuvveti maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınç ölçümleri ile, periferik kas kuvveti sırt ve bacak dinamometresi kullanılarak ölçüldü. Yaşam kalitesi; St.George Solunum Hastalıkları Anketi ve Short Form-36 Yaşam Kalitesi Anketi kullanılarak değerlendirildi. Psikolojik semptomların değerlendirilmesi için Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği kullanıldı. Egzersiz grubundaki hastalar 12 hafta süren gözetimli egzersiz programı ile takip edildi. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin medikal tedavi uygulandı. Bulgular: Egzersiz grubunun yaş ortancası; 59(52-64), kontrol grubunun yaş ortancası 51(45-57) yıl, ve sırasıyla sarkoidoz tanı süre ortancaları 11(4-4) ve 6(3-14) yıldı. Egzersiz grubunda izlem sonrasında altı dakika yürüme mesafesi, periferik kas kuvveti, test sonunda hissedilen bacak yorgunluğu ve dispne şiddeti ile periferik oksijen saturasyonunda iyileşme, algılanan ağrı, dispne ve yorgunluk şiddetleri ile anksiyete seviyesinde azalma kaydedildi(p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of an exercise program including breathing, aerobic and strengthening exercises on lung function, perception of dyspnea,fatique and pain, exercise capacity, muscle strength, quality of life, anxiety and depression in patients with stage 3 and 4 sarcoidosis. Method: Patients aged 35-65 who had stage 3 and 4 sarcoidosis were included in the study. Subjects were randomly divided into two groups as exercise and control group patients. Demographic features, clinical symptoms were recorded. Lung function were assessed by measuring body plethysmography and carbon monoxide diffusing capacity test and blood gases analysis. Chest circumference measurements was performed from three region to evaluate flexibility of rib cage using a tape. Dyspne was assessed by Modify Medical Research Council Dyspnea Scale and fatique was assessed by Fatiue Severity Scale and pain was assessed by Visual Analogue Scale. Respiratory muscle strength assessed by measurements of maximal inspiratory and expiratory pressures and peripheral muscle strength measured using back and leg dynamometer. Quality of life assessed using St. George Respiratory Questionnaire and Short Form-36 Quality of Life Questionnaire. Pyschological symptoms were assessed by Hospital Anxiety and Depression Questionnaire. Patients who were in exercise group underwent a 12 week supervised exercise program. Patients who were in control group underwent routine medical treatment. Results: Median age of exercise group was 59(52-64) years and it was 51(45-57) years for control group and the median durations of sarcoidosis were 11(4-4) and 6(3-14) years, respectively.