Axial behavior of concrete confined with flax fiber-reinforced polymers
Keten elyaf katkılı polimer kompozitlerle sargılanmış betonun eksenel davranışı
- Tez No: 675836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, tek yönlü keten elyaf (FFRP) ile tek başına veya cam elyaf (GFRP) ve karbon elyaf (CFRP) ile hibritlenmiş biçimde sargılama yapıldığında düşük dayanımlı betonun eksenel davranışını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu araştırmada, sargılama türü (tek malzemeyle veya hibrit) ve sargı sayısı çalışmanın ana parametreleridir. Elyaf malzemeler, beton silindir numunelere elle yatırma yöntemi kullanılarak ve epoksi reçineyle yapıştırılarak sarılmış ve bu yolla sargılama sağlanmıştır. Sargılanan beton numuneler monotonik eksenel basınç altında test edilmişlerdir. Bulgular: Bu çalışmada toplam 23 adet beton silindirik numune test edilmiştir. Sonuçlar, sadece keten elyaf ile sınırlandırılmış numuneler için bile beton numune mukavemetinin ve nihai birim deformasyon kapasitesinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Hibrit sargılama sonucunda davranışta daha da yüksek bir iyileşme elde edilebilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, kullanılan keten elyaf malzemenin, sargı katman sayısına bağlı olarak düşük dayanımlı betonun eksenel mukavemetini ve sünekliğini önemli ölçüde artırabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out to investigate the axial behaviour of low-strength concrete which is confined with unidirectional flax fiber reinforced polymer (FFRP) alone or in the hybrid form with glass FRP (GFRP) and carbon FRP (CFRP). Material and Methods: In this research, the type of confinement (using single material or hybrid) and number of confining layers constitute the main testing parameters. The FRP materials were wrapped around the concrete cylinder specimens with epoxy resin using the hand lay-up method and thus confinement is provided. The confined concrete specimens were tested under monotonic axial compression. Results: A total number of 23 concrete cylindrical specimens were tested within this study. The results demonstrate that strength and ultimate strain capacity of the concrete specimen increase significantly even for the specimens confined only with the FFRP. In the hybrid form, a higher enhancement in the axial behavior could be achieved.