Sivas ili örneğinde kentsel dönüşüm uygulamaları; sorunlar ve çözüm önerileri
Urban transformation applications in the example of Sivas province; problems and solution proposals
- Tez No: 675838
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Nüfusun son yüzyıl içerisinde hızlı artışı ve köyden kente göç şehirlerde barınma sorununu ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde insanların barınma hakkının anayasal bir hak olmaması ve kentlerdeki yapı stokunun yetersizliği ile birlikte ekonomik sorunlar nedeniyle yurttaşlar, yaşam standartları düşük, düzensiz, sağlıksız ve altyapıdan yoksun konut alanlarında yaşamaya itilmiştir. Ülkemizde bu şekilde inşa edilen konutların çoğunda kalite ve sağlamlık göz ardı edilmiş, nitelik gözetmeyen barınma amaçlı yapılaşma oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizin afet riskini düşünerek, en fazla can ve mal kaybı verdiğimiz bu alanlarda 'deprem' karşısında sorunlar daha da artmakta ve bunlar göz önüne alındığında, etkilerini en aza indirebilmek için kentsel dönüşüm kaçınılmaz olmuştur. Yüksek oranda devlet kurumları ve birçok firmalar, kentsel dönüşüm çalışmalarını yapmakta ve kısa süre içerisinde bitirmeyi amaçlamaktadır. Ancak devlet kurumları ve firmalar olumlu ya da olumsuz sonuçlanan proje deneyimleri sonrasında uzmanlıklarını artırmış ve kentsel dönüşüm bölgeleri hakkında bilgi toplayabilmişlerdir. Bu tez çalışmasında Sivas ili örneğinde kentsel dönüşüm uygulamaları incelenmiştir. Sivas ilinde 6306 sayılı kanun kapsamında Demircilerardı Mahallesi ve EsentepeYunusemre Mahalleleri olmak üzere iki adet afet riski taşıyan alan ilan edilmiştir. Demircilerardı mahallesinde kentsel dönüşüm uygulamaları 2012 yılında başlamıştır. Günümüze kadar hak sahiplerinin beğenisine iki proje sunulmuş ancak ekonomik ve siyasi nedenlerle henüz gerçekleştirilememiştir. Esentepe-Yunusemre mahallelerinde ise 2017 yılında uygulamalara başlanmış ancak bu bölgede de henüz somut bir adım atılamamıştır. Sivas ili özelinde afet riskli taşıyan alanlarda yaşanan imar planı, dağıtım modeli, finansman modeli ve genel sorunları incelenerek riskli alanlar için imar planı ve ülkemizdeki kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunların önüne geçebileceği düşünülebilen değer esaslı bir matematiksel dağıtım modeli bu tez çalışması kapsamında oluşturulmuştur. Sivas ilinde yapılan kentsel dönüşüm uygulamaları için gerekli çözüm önerileri Sivas Belediyesine sunulmuş ve gerçekleştirilecek afet riski altındaki alanların dönüşüm projelerinde ortaya çıkabilecek sorunların çözüme kavuşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of the population in the last century and the rural-urban migration have revealed the shelter problem in the cities. In our country, due to the fact that people's right to housing is not a constitutional right and the insufficiency structure stock in the cities and economic problems, citizens are forced to live in residential areas with low living standards, irregular, unhealthy and lack of infrastructure. In our country, in most of the housing built in this way, quality and durability have been ignored and unqualified housing has been created. Considering the disaster risk of our country, problems increase even more in the face of“earthquakes”in these areas where we give the most loss of life and property, and considering these, urban transformation has become inevitable in order to minimize its effects. Highly of state institutions and many companies are doing urban transformation studies and aiming to complete them in a short time. However, government agencies and companies have increased their expertise and gathered information about urban transformation areas after their positive or negative project experiences. In this thesis study, urban transformation applications in Sivas province example were examined. In Sivas province, namely Demircilerardı Neighborhoods and EsentepeYunusemre Neighborhoods, were declared within the scope of the law numbered 6306 two disaster risk areas. In Demircilerardı Neighborhood, urban transformation practices started in 2012. Until today, two projects have been presented to the right holders, but have not been realized yet due to economic and political reasons. In EsentepeYunusemre Neighborhoods, implementations started in 2017, but no concrete steps have been taken in this region yet. The development plan, distribution model, financing model and general problems experienced in disaster risk areas specific to Sivas province were examined. Within the scope of this thesis, a value based mathematical distribution model has been created, which can be considered to prevent the problems experienced in the development plan for risky areas and urban transformation projects in our country. The necessary solution suggestions for urban transformation applications in Sivas province were presented to the Municipality of Sivas and it was aimed to solve the problems that may arise in the transformation projects of areas under disaster risk to be realized.