L tipi planlı betonarme yapılarda perdelerin plandaki konumlarının değişiminin binaların yapısal davranışına etkisinin incelenmesi
Invesigating the shear wall's position change effect on the structural behavior of the L-type planned concrete structures
- Tez No: 675858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Betonarme yapılarda düzensizlikler ve diğer etkiler sebebiyle yapılarda hasarlar meydana gelebilir. Bu çalışmada, betonarme binalarda düzensizlik halinde perdelerin yerinin ve yönlerinin deprem yükleri karşısındaki davranışı irdelenmiştir. Bu tez çalışmasında toplamda yirmi beş adet perdeli sistem ve dört adet perdesiz sistemin deprem yükleri altında yapısal davranışları belirlenmiş ve perdelerin konumlandırılması ve yön tayininin önemi irdelenmiştir. Bu çalışmada, yapının Sakarya ili ve Adapazarı ilçesindeki konumu ve zemin ZC sınıfında ve Deprem yer hareketi düzeyi DD-2 seçilmiştir. Tüm katların yüksekliği 3 metre olup C25 beton ve B420C çelik kullanılmıştır. Ayrıca bu çalışmada perdeler her iki ucu da etrafındaki kolonlara bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu çalışmada yapılar dört, altı, sekiz ve on katlı olarak tasarlanmış olup, bir tanesi perdesiz referans model olarak seçilmiş ve incelenen diğer yapı modellerinde ise perdelerin alanları ve sayıları sabit tutulup perdelerin konumları değiştirilerek farklı yerleşime sahip perdeli-çerçeveli modeller oluşturulmuştur. Genel olarak dört katlı binalar için perdesiz bir referans yapı model ve farklı pozisyonlarda 13 perdeli yapı model incelenmiştir. Ayrıca altı, sekiz ve on katlı binaların her biri için bir referans yapı model ve dört perdeli yapı model değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ETABS (V2018) programı ile mod birleştirme yöntemi kullanılarak yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda Türkiye bina deprem yönetmeliği (TBDY-2018) göre çözümlemeler yapılmış ve elde edilen sonuçlardan deprem parametreleri, kat ötelemeleri, kat yer değiştirmeleri, periyotlar, kat kesme kuvvetleri ve burulma düzensizlikleri incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak perdelerin gövde kısmına ve L'nin uç kısımlarına yakın hem kısa hem uzun kenarlarında paralel olacak şekilde yerleştirilse, deprem karşısında kat yer değiştirmeleri, A1 burulma düzensizliği, taban kesme kuvvetleri ve periyodlar bakımdan %40-%50 daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Damages may occur in reinforced concrete structures due to irregularities and other effects.. In this thesis study, the structural behaviors of twenty-five shear wall systems and four without shear Wall systems under earthquake loads were determined and the importance of positioning and direction determination of the curtains was examined. In this study, the location of the building in Sakarya province, Adapazarı district, the ground ZC class and Earthquake ground motion level DD-2 were selected. The height of all floors is 3 meters and C25 concrete and B420C steel are used. Furthermore, in this study, both ends of the shear walls are designed to be connected to the surrounding columns. In this study, the buildings were designed as four, six, eight and ten storeys, one of which was chosen as the reference model without shear Wall, and in the other building models examined, the areas and numbers of the shear walls were kept constant and the positions of the curtains were changed to create shear walls-frame models with different layouts.. In general, a shear wall less reference building model and a 13-shear wall building model in different positions were examined for four-story buildings. In addition, a reference building model and a four- wall shear building model were evaluated and inspected for each of the six, eight and ten-story buildings. In this study ETABS (V2018) program and modal combination will be compared. In the studies conducted, analyzes will be made according to the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) and comparisons will be made by examining the earthquake parameters, floor displacements, periods, floor shear forces and torsion irregularities. As a result, it has been determined, that shear Wall are placed parallel to both the short and long sides and close the ends of the L, and the body, in the face of an earthquake is determined better perform up to 40% -50% in terms of floor displacements, A1 torsion irregularity, base shear forces and periods.