Toplu konutlarda yere bağlılık ve kişiselleştirme bileşenleri: Sancaktepe – Emek Mahallesi örneği
Place attachment and personalization components in mass housing: the case of Sancaktepe – Emek Neighborhood
- Tez No: 675857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, toplu konut alanlarında yere bağlılık ve yer kimliğinin oluşum süreçleri ile kullanıcıların konutlarında gerçekleştirdikleri kişiselleştirmelerin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, toplu konut alanlarında yere bağlılık ve yer kimliğinin oluşumunun özellikleri ve bunların konut ve ko-nut çevresinin farklı boyutlarıyla ilişkili olmak üzere nasıl değiştiğinin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Sancaktepe – Emek Mahallesi'nde bulunan 4 toplu konut alanında 80 kişinin katıldığı anket çalışması sonucunda bu örneklem ala-nında yer kimliği ve yere bağlılığın oluşumunda etkili olan süreçlerin birlikte çalıştığı ve bu iki sürecin oluşumunun birbirini etkileyen süreçler olduğu sonu-cuna varılmıştır. Ev sahibi olmanın kişiselleştirmeleri yapmayı kolaylaştırdığı, kişiselleştirmeleri yapıp kullanıcıların mekanları kendilerine uygun hale getir-mesinin yer kimliğini güçlendirdiği ve bu süreçte evlerine bağlandıkları belir-lenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define the processes of place attachment and place identity formation in mass housing areas and the personalization that the users perform in their residences. For this purpose, it is aimed to reveal the characte-ristics of place attachment and place identity formation in mass housing areas and how these change in relation to different dimensions of housing and hou-sing environment. As a result of the survey study in which 80 people participa-ted in 4 mass housing areas in Sancaktepe - Emek District, it was concluded that the processes that are effective in the formation of place identity and place attachment in this sample area work together and that the formation of these two processes are processes that affect each other. It has been determined that owning a home makes it easier to make personalizations, making personaliza-tions and making the spaces suitable for them strengthens the identity of the place, and in this process, place attachment to their home develops.