Hz. Peygamber'in sünnetinde beslenme
Nutrition in the sunnah Of The Prophet
- Tez No: 675890
- Danışmanlar: PROF. DR. İSAK EMİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Beslenme, insan hayatının devamı ve kalitesi için oldukça önemlidir. İnsanoğlu ve diğer canlılar fıtratları gereği beslenmeye muhtaçtır. Canlılar beslenmeden çok uzun süre yaşayamazlar. Yetersiz beslenme de canlılarda ağır hasarlar bırakır. Beslenmeye yönelik aktiviteler insan hayatının çok büyük bir kısmını işgal eder. Hz. Peygamber de bir insan olarak kendi dönem ve yaşadığı yer bakımından sahip olduğu imkânlarla beslenmiştir. Bu tezde Hz. Peygamber dönemi beslenme imkânları araştırılmıştır. O'nun beslenme sünneti de günümüz müslümanları için örnektir. Hz. Peygamber'in sünnetinde beslenmeye yönelik çok fazla hükümler vardır. Yiyecek ve içecekler içinde helal olanlar kadar haram olanlar da bulunmaktadır. Ayrıca Hz. Peygamber'in sünnetinde beslenmeye yönelik pek çok âdâb da vardır. Tezin amacı; insan hayatının en önemli parçalarından biri olan beslenme hakkında Hz. Peygamber'in sünnetini tespit etmek ve günümüze örnek davranış modelleri sunabilmektir. Hz. Peygamber'in günümüzde yaşaması halinde beslenmeyle alakalı nasıl bir tavır takınacağını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is very important for the continuity and quality of human life. Humankind and other creatures need nutrition due to their natality. Creaturescannot survive without feeding for a long time. Inadequate nutrition also causes severe damage to creatures. Nutritional activities occupy a large part of human life. As a human being, the Prophet was nourished according to the opportunities he had in terms of his time and place of residence. In this thesis, the nutritional possibilities of the Prophet period were investigated. His nutritional sunnah is also an example for today's Muslims. There are too many provisions regarding nutrition in the Sunnah of the Prophet. There are haram as well as halal foods and beverages. In addition, there are many manners for nourishment in the Sunnah of the Prophet. The purpose of the thesis; To determine the circumcision of the Prophet about nutrition, which is one of the most important parts of human life, and to present exemplary behavioral models today. It is to determine the attitude of the Prophet regarding nutrition if he lives today.