Perlit dolgulu yalıtım tuğlalarının ısı transfer özelliklerinin analizi
Analysis of heat transfer properties of perlite-filled insulation bricks
  1. Tez No: 675891
  2. Yazar: GÖZDE EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Artan dünya nüfusu ile birlikte enerji ihtiyacında artış meydana gelmiştir. Bu nedenle enerji kaynaklarının verimli ve etkili bir şekilde kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan uluslararası projeksiyonlar sonucunda dünyada bilinen rezervlerle dünyadaki en etkili enerji kaynaklarının yüz yıllık ömrü olduğu görülmektedir. Enerji kullanımının önemli oranı binalarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle binalarda ısı enerjisinin korunması büyük önem taşımaktadır, yalıtım malzemeleri de bu yüzden yapılmış ve kullanılmaya başlamıştır. Binalarda ısı enerjisinin korunabilmesi için ısı yalıtım malzemelerine ihtiyacın her geçen gün arttığı görülmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için yeni malzeme ve yeni teknoloji arayışlarının sürdüğü görülmektedir. Bu çalışmada Düzce ili 2020 yılı ortalama sıcaklık değerlerine göre analizin iç ve dış ortam sıcaklıkları belirlenmiştir. Bulunan değerlere göre perlit malzemesi kullanılarak yapılan analizde ısı kaybı ve buna bağlı olarak maliyet hesabı yapılmış ve geri ödeme süresi tartışılmıştır. TS 825 standartlarına göre özgül ısı kaybı hesaplanarak yorumlanmış ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing world population, there has been an increase in energy needs. Therefore, it has been concluded that energy resources should be used efficiently and effectively. As a result of the international projections made, it is seen that the most effective energy resources in the world with the reserves known in the world have a hundred-year life. A significant proportion of energy use takes place in buildings. For this reason, the protection of heat energy in buildings is of great importance, and therefore insulation materials have been made and started to be used. It is seen that the need for thermal insulation materials is increasing day by day in order to preserve heat energy in buildings. It is seen that the search for new materials and new technology continues to meet these needs. In this study, indoor and outdoor temperatures of the analysis were determined according to the average temperature values of Düzce province for 2020. According to the values found, heat loss and cost calculation was made in the analysis using perlite material and the payback period were discussed. Specific heat loss is calculated according to TS 825 standards, interpreted and recommendations are made.