(1+1)-boyutlu integro-diferansiyel denklemi ve (2+1)- boyutlu yüksek mertebeden integre edilebilen lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin yeni analitik çözümlerinin incelenmesi
Investigation of new analytical solutions of (1+1)-dimensionalintegro-differential equation and (2+1)-dimensional higher-orderintegrated nonlinear partial differential equations
- Tez No: 675903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET BAŞKONUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, (1+1) boyutlu integro diferansiyel denklemi (İDD) ve (2+1) boyutlu yüksek mertebeden integre edilebilen lineer olmayan kısmi diferansiyel (FOIE) denklemlere uygulanan güçlü yöntemler olan Bernoulli alt-denklem fonksiyon metodu (BSEFM) ve sine-Gordon açılım metodu (SGEM) gözönüne alınmıştır. (1+1) boyutlu integro diferansiyel denklemi ve (2+1) boyutlu yüksek mertebeden integre edilebilen lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlere, üstel, rasyonel ve karmaşık fonksiyon çözüm gibi yeni dalga çözümleri elde edilmiştir. Değişkenlerin uygun değerleri seçilerek, bu tezde elde edilen çözümlerin 2 boyutlu, 3 boyutlu ve contor grafikleri çizilmiştir. Ayrıca elde edilen verilere göre kapsamlı bir sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bernoulli sub-equation function method (BSEFM) and sine-Gordon expansion method (SGEM), which are powerful methods for some nonlinear partial differential equations, have been taken into consideration. New wave solutions such as exponential, rational and complex functions to the (1+1)-dimensional integro differential equation and (2+1)-dimensional higher order intebrable nonlinear partial differential equations have been obtained. By choosing the suitable values of the parameters in solutions obtained in this thesis, 2D, 3D and contor graphics have been plotted. In addition, according to the data obtained, a comprehensive result has been presented.