Sparse matrix library for power system state estimation based on full knuth's method
Güç sistemi durum kestirimi için tam knuth yöntemine dayalı seyrek matris kütüphanesi
- Tez No: 675944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güç sistemi boyutundaki ve PMU'ların sayısındaki artış dikkate alındığında, hesaplama açısından verimli bir durum kestirimcisi kullanmak önemlidir. Fast Decoupled Durum Kestirimi, hesaplama verimliliği ve uygulama kolaylığı sayesinde endüstriyel uygulamalarda kullanılan en yaygın yöntemdir. Buna ek olarak Fast Decoupled Durum Kestirimi, güç sistemi durum kestiriminde kullanılan matrislerin seyrek yapısı sayesinde seyrek depolama gibi depolama teknikleri kullanılarak daha da geliştirilebilir. Literatürde bir çok seyrek depolama algoritması vardır, ancak bunlardan sadece birkaçı güç sistemi durum kestirimi işlemleri için uygundur. Olası sık topoloji değişiklikleri göz önüne alındığında, Knuth Yönteminin güç sistemi uygulamalarında bir üstünlüğü vardır. Bunlara ek olarak, Knuth Yöntemi bile matrislerle ilgili ek bilgiler kullanılarak daha da geliştirilebilir. Bu tez, seyrek depolama algoritması için tam Knuth Yöntemini önermektedir. Gerçek zamanlı güç sistemi uygulamaları için seyrek depolama kütüphanelerinin açık kaynak olara mevcut olmadığı düşünülerek, öncelikle modifiye edilmiş seyrek depolama kitaplığı oluşturulmuştur. Daha sonra oluşturulan seyrek depolama kütüphanesi kullanılarak güç sistemi durum kestirimcisinin özellikleri oluşturulmuştur. Tasarlanan seyrek depolama kütüphanesi sayesinde, güç sistemi durum kestirimi için hesaplama performansı daha da artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increase in power system size and the number of PMUs, it is essential to use a computationally efficient state estimator. The Fast Decoupled State Estimation is the most common method used in industrial applications, thanks to its computational efficiency and ease of implementation. However, it can be improved further by using sparse storage techniques, thanks to the sparse structure of the state estimation matrices. In literature, there are several types of sparse storage algorithms, however, only a few of them is suitable for the power system state estimation operations. Considering the possible frequent topology changes, Knuth's method has a superiority in power system applications. However, even Knuth's Method can be enhanced further by using additional information of the matrices. This thesis proposes the full Knuth's Method for sparse storage algorithm. Considering that sparse storage libraries for real-time power system applications are not available as open-source, firstly modified sparse storage library is built. After that, by using the created sparse storage library, the features of the power system state estimator are built. Thanks to the designed sparse storage library, the computational performance is increased further for power system state estimation.