B_3-alt balans ve b_3-lucas alt balans sayılarının cebirsel özellikleri
Algebraic properties of b_3-subbalancing and b_3-lucas subbalancing numbers
- Tez No: 675943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARADENİZ GÖZERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, balans sayılarını veren eşitliğe benzer bir eşitlik ile elde edilen alt balans sayıları incelenmiştir. Balans sayılarına ait olan birtakım teorem ve eşitliklerden yararlanılarak b_3-alt balans ve b_3-Lucas alt balans sayılarının sağladığı cebirsel özdeşlikler elde edilmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tam sayı dizileri üzerinde durulmuş, bu tam sayı dizilerinin tanımları ve bazı cebirsel özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, balans sayıları, kobalans sayıları, alt balans sayıları ve 𝑏_3-alt balans sayıları üzerinde durulmuştur. Bu sayılar ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tez yazımında yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise 𝑏_3-alt balans sayıları ele alınarak bu sayılara ait bazı cebirsel özdeşlikler elde edilmiştir. Lucas-balans sayılarına benzer olarak 𝑏_3-Lucas alt balans sayıları tanımlanmıştır ve 𝑏_3-Lucas alt balans sayıları ile 𝑏_3-alt balans sayıları arasında birtakım cebirsel bağıntılar elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subbalancing numbers obtained by an equation similar to the equation giving the balancing numbers are investigated. Algebraic identities provided by b_3-subbalancing and b_3-Lucas subbalancing numbers are obtained by making use of some theorems and equations belonging to the balancing numbers. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, integer sequences are discussed, definitions and some algebraic properties of these integer sequences are given. In the second chapter, balancing numbers, cobalancing numbers, subbalancing numbers and b_3-subbalancing numbers are discussed. The basic definitions and theorems related to these numbers are given. In the third chapter, the sources used in writing the thesis are given. In the fourth chapter, b_3-subbalancing numbers are discussed and some algebraic equations related to these numbers are obtained. Similiar to Lucas-balancing numbers, b_3-Lucas subbalancing numbers are defined and some algebraic relations are obtained between b_3-Lucas subbalancing numbers and b_3-subbalancing numbers. In the fifth chapter, on evaluation of the results of this study is indicated.