Performance improvement for situational awareness and restoration of distribution systems
Dağıtım şebekesinin ayağa kaldırılması ve durumsal farkındalık araçlarının performansının geliştirilmesi
- Tez No: 675945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektrik modern yaşam için hayati bir ihtiyaç olmakla birlikte yokluğunda büyük zorluklarla karşılaşılabilinmektedir. Bir dağıtım şebekesinin ayağa kaldırılabilmesi için hızlı çalışan bir karar destek mekanizması ile birlikte hata payı düşük gerçek zamanlı operasyon gerekmektedir. Dağıtım şebekesinin hızlı şekilde ayağa kaldırılması elektrik kesintisi süresini en aza indirmek için büyük önem teşkil etmektedir. Bu sebeple karar destek mekanizmasında kullanılan sistem analizinin hızlı olması da kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, özgün ve sayısal halka yapı algılama algoritması kullanılarak şebekenin bölünmesi ile bahsedilen analizler hızlandırılmıştır. Dahası, ayağa kaldırma işlemi boyunca durumsal farkındalığı arttırmak için sistemi gerçek zamanlı olarak izleyen bir araç geliştirilmiştir. Bu araçta sahadaki enerjilendirilmiş kısımdan gelen ölçümleri işleyerek en olası sistem değişkenlerini kestiren ve ayrıca güvenilirliği düşük olan yük ve tüketim tahminlerini de güncelleyen bir durum kestirim algoritması bulunmaktadır. En Küçük Mutlak Değerler metoduyla geliştirilen durum kestirim algoritması ölçüm fonksiyonlarının lineerizasyonu ile hızlandırılmıştır. Son olarak, bahsedilen gerçek zamanlı izleme aracı verimli bir yük akış analizi kullanarak uygulanması mümkün olmayan ayağa kaldırma stratejilerini belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Electricity has a crucial role in modern life, and its absence may cause catastrophic complications. Restoration of distribution systems requires an efficient decision support mechanism as well as an accurate real-time operation. Considering the utmost importance of fast restoration of the distribution system to provide uninterrupted electricity, a decision support mechanism is required to employ an efficient analysis of the system. Therefore, it is crucial to analyze the system in a fast manner. This thesis presents a computationally efficient partitioning method using a novel numeric algorithm to detect the ring structure in order to conduct the required analyses in a fast manner. Moreover, to improve the situational awareness during the restoration, a situational awareness tool is developed. The tool uses received measurements from the energized sections to estimate the observable states and to update unreliable load/generation forecasts/profiles. The proposed tool employs three-phase Least Absolute Values (LAV) estimator with a linearized measurement function to improve the computational performance without loss of accuracy significantly. Finally, the proposed situational awareness tool uses an efficient power flow formulation based on the well-known forward/backward sweep algorithm to detect any infeasible restoration strategy.