Restoratif dental materyallere uygulanan farklı ağız gargaralarının streptococus mutans adezyonuna etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Effect of different mouthwashes applied to dental restoration materials on s.mutans adhesion; a review of in vitro
- Tez No: 675962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ DÜLGER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada borik asit, klorheksidin glukonat ve esansiyal yağ içerikli farklı ağız gargaralarının, 3 farklı restoratif dental materyal (dental kompozit, cam iyonomer ve dental kompomer) üzerindeki S.mutans adezyonuna etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada her 3 dental materyalden 40'ar adet olmak üzere toplam 120 adet örnek oluşturulmuştur. Örneklerin alt ve üst yüzey pürüzlülükleri ölçüldü. S.mutans bakteri adezyonları gerçekleştirildikten sonra, her restoratif dental materyal grubu 4 alt gruba ayrılarak (n=10) 1 dak süreyle distile su, borik asit, klorheksidin glukonat ve esansiyal yağ içerikli gargaralar uygulandı. Kalan bakteriler koloni sayımı ve MTT teknikleriyle değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to evaluate the effect of different mouthwashes containing boric acid, chlorhexidine gluconate and essential oil on S.mutans adhesion on 3 different restorative dental materials (dental composite, glass ionomer and dental compomer) in vitro. A total of 120 samples, 40 of which are from each 3 dental materials, were prepared. The upper and lower surface roughnesses of the samples were measured. After S.mutans bacterial adhesions were performed, each restorative dental material group was divided into 4 subgroups (n = 10) and mouthwashes containing distilled water, boric acid, chlorhexidine gluconate and essential oil were applied for 1 minute. The remaining bacteria were evaluated by colony count and MTT techniques. The data obtained were analyzed statistically.