Üç farklı ağız gargarasının protetik restorasyon materyallerinde streptococcus mutans adezyonuna etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of three different mouthrinses on the streptococcus mutans adhesion to prosthetic restoration materials
- Tez No: 359494
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Protez genel anlamda vücudun kayba uğrayan herhangi bir kısmının yapay olarak tamamlanması şeklinde tanımlanabilir. Diş hekimliğinde protez terimi, basit olarak bir veya daha fazla dişin ve ilişkili yapıların yapay olarak yerine konmasını ifade eder. Diş eksikliği bulunan hastaların protezlerle rehabilitasyonundaki amaç, kaybedilmiş çiğneme fonksiyonunu, estetiği ve fonasyonu iade etmektir. Bu amaçla uzun yıllardır en sık kullanılan materyaller porselenler, akrilik rezinler ve metal alaşımlarıdır. Protez uygulamaları ve bu amaçla kullanılan materyaller mikroorganizmaların ağız ortamına tutunabilmesi için uygun bir ortam oluşturmaktadırlar. Bakterilerin diş ve dental materyallere tutunmasıyla ortaya çıkan yapıya bakteri plağı denilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda da, ağız ortamındaki bakteriyel plağı ortadan kaldırmak veya azaltmak üzerine yoğunlaşılmıştır. Bizim çalışmamızın amacı; akrilik, porselen ve metal alaşımlarında oluşan bakteri plağının yapısında en fazla bulunan S.mutans'ın adezyonuna çeşitli gargaraların etkinliğini değerlendirmektir. Akrilik, porselen ve Cr-Co metal alaşımından 10 mm çapında ve 2 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlandı. Her bir materyalden hazırlanan kırk örnek, dört gruba ayrıldı (n=10). Her bir grupta, koloni sayısı belli olan S.mutans' ların adezyonu gerçekleştirildikten sonra gargaralar uygulandı. Gargara uygulamalarından sonra örnekler üzerindeki koloni miktarları sayılarak cfu/ml cinsinden değerler elde edildi. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ve Duncan testi ile değerlendirildi. p˂0,05 için sonuçlar anlamlı kabul edildi. Bütün materyallerde, en fazla S.mutans adezyonu akrilik örneklerde, sonra sırasıyla porselen ve Cr-Co örneklerde gözlendi. Uygulanan gargaralardan Klorhex ağız gargarasının, S.mutans kolonileri üzerine, Listerine ve KForce ağız gargaralarından istatistiksel olarak anlamlı oranda daha etkili olduğu belirlendi. Anahtar kelimeler : Streptococcus mutans, probiyotik, ağız gargarası, akrilik, feldspatik porselen, Cr-Co metal alaşımı
Özet (Çeviri)
In general a prosthesis can be defined as replacing a part of a body artificially which has been lost. In dentistry the word prosthesis simplies; artificially replacing one or more tooth and the related tissues. The aim of teeth replacement in prosthetic rahabilitation is to provide chewing function, esthetics and phonation. This aim the materials which have been used for several years are porcelains, acrylic resins and metal alloys. Prosthetic applications and the used materials are suitable for microorganisms to adhere in oral environment. The structure which is formed by bacterias that adhere to teeth and dental materials is called bacteria plaque. Recent studies are also focused on removing or reducing bacteria plaque in oral environment. The aim of this study is to evaluate the effects of three different mouthrinses on adhesion of Streptococcus mutans, the bacteria which is most found in bacterial plaque, on acrylics, metal alloys and porcelains. Acrylic, porcelain and Cr-Co metal alloy disc specimens were made in 10 mm diameter and 2 mm in thickness. From each material forty specimens were divided into four groups (n=10). In each group the mouth wash agents were applied after the adhesion of S.mutans which the number of colonies were known. After applying mouth wash agents, the number of colonies were counted in samples and turned into cfu/ml value. The datas obtained were evaluated by one way analysis of variance and Duncan test and the values p˂0.05 were regarded as significant. Among all materials, S.mutans adhesion was found highest in acyrlic samples than porcelain and Cr-Co samples, respectively. Klorhex mouth wash was found significantly effective than Listerine and KForce mouthrinses. Key Words : Streptococcus mutans, probiotic, mouthrinse, acrylic resin, feldspatic porcelain, Cr-Co alloy