Zaman kontrollu pipeline işlemcilerin çok işlemcili sistemlerde gösterdiği performans üzerine bir çalışma
Study of performance of time controlled pipeline processors when used in the multiprocessor systems
  1. Tez No: 67599
  2. Yazar: AŞKIN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bilgisayar donanımında performans arttırımı için konvansiyonel işlemcilere alternatif olarak çoklu ve pipeline işlemciler, günümüzde hala özel çözümler için kullanılmaktadır. Bunlardan pipeline işlemcilerdeki segmentler arası gecikme problemi, özgün bir tasarımla giderilerek, yeni sistemin çok işlemcili olarak kullanılmasıyla, farklı bir model oluşturulmuştur. Sonuçta, bu model ile konvansiyonel işlemcili bir kişisel bilgisayarın performans karşılaştırması yapılarak, yeni sistemin üstünlüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, pipeline and multiprocessors are still being used for special solutions in order to improve performance of computer hardware as an alternative to conventional processors. Delay problem through the segments Which occurs in pipeline processors, was solved by a special design and by using the new system as multiprocessor, a different model has been devoleped. Finally, by comparing the conventional with the new model, advantage of the new one has been concluded.