Bilgisayar ortamında ısı kontrolu
Control of themperature by using a computer
  1. Tez No: 67600
  2. Yazar: A.TAMER AVCILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SUÇSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET 8 bölümden oluşan bu projede, fiziksel bir bilgi olarak seçilen ısının bir bilgisayar arabirimi yardımıyla ölçülmesini ve kontrolünü amaçladık. 1. bölümde, fiziksel bilgiyi elektiriksel bilgiye çevirmeye yarayan ısıl sensörün yapısını ve karakteristiğini anlattık. Analog-dijital çevrimi kayıp olmaksızın gerçekleştiren ADC ve lineer devreler 2. ve 3. bölümde incelendi. Bölüm 4 ve 5'de ise decoder, lojik kapılar, flip-floplar ve latchlar gibi sayısal elektroniğin pek çok temel devre elemanı ele alındı. 6. bölümde sayısal haberleşme tipleri ve giriş-çıkış işlemi tanımlanmıştır. Isı kont rol kartının nasıl çalıştığı bölüm 7'de, projenin genelini değerlendiren özet çalışma ise son bölüm olan 8. bölümdedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project that has eight parts, We've purposed to measure and control the themperature selected as a physical information by using a computer interface. In first chapter, We studied characteristics and structure of the thermical sensor which provides to convert the physical information to electrical information. Linear de vices and analog-digital convertor that provide analog-digital convertion without loss were discussed in chapter 2 and 3. Chapter 4 and 5cover several of the basic devices of digital electronic, such as decoder, logical gates, flip-flops and latchs. Chapter 6 of fers an explanation of digital communication types and input-output progress. How the themperature control card work was explained in chapter 7. Chapter 8 that is last one contains a summary that provides an overview of the project.