Hashing algoritmalarında performans analizi
Performance analysis in hashing algorithms
- Tez No: 67601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hashing Algoritmalarını, birbiriyle karşılaştırabilmek amacıyla, benzer yönleri çok olanlardan, seçilen dört tanesi arasında performans analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar, grafiklerle karşılaştırılmıştır. Tezin tamamı dört bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm, Hashing Algoritmalarına Giriş Bölümü olup, Hashing Fonksiyonlarının hangi uygulamalarda kullanıldıklarını açıklamaktadır. II. Bölüm, Hashing Algoritmalarının, Hashing Fonksiyonları ve Çarpışma Çözümleme Metodlarının birleşiminden oluştuklarını açıklamaktadır. III. Bölüm, grafiklerin nasıl elde edildiğini, IV. Bölüm ise, elde edilen bu sonuçların değerlendirilmesini açıklamaktadır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmıştır. Tezde yer alan, Ek 1, kullanılan algoritmaları, Ek 2 ise elde edilen grafikleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been analized of performance between hashing algorithms which have same properties of the four chosen on purpose to compare with each other. The thesis is composed of four main parts. First part is the introduction to hashing algorithms that explains the hashing functions where they are used. The second part explains the hashing algorithms composed of union of methods of hashing functions and collusion resolution. The third part explains how the graphics obtained and the fourth part explains the analysis of the results taken. Finally, general analysis have been done. Appendix 1 includes the algorithms used, appendix 2 includes the graphics obtained.