Diyalizde kullanılan arter-ven setlerinde nötrosofik regresyon analizi ile hatalı ürün miktarı tahmini
Estimation of defective product analyses amount by neutrosofic regression analysis in artery-vei̇n sets used in dialysis
- Tez No: 676001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Böbrek vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırma, asit baz dengesini düzenleme gibi işlevlerini yerine getiremez ise böbrek hastalıkları oluşmaya başlar. Küresel bir sorun haline gelen böbrek yetmezliğinde, ilerlemeyi geciktirmek ve olumsuz sonuçları önlemek için erken teşhis, hastalığın değerlendirilmesi, önleyici çözümler ve tedavi süreci önemli bir yer tutmaktadır. Diyaliz, böbrek fonksiyonu yetersiz olan bir hastayı desteklemek için kullanılan bir tedavi yöntemi olup bu yöntemin uygulanması için kullanılan mekanizmanın içerisinde arter-ven setleri önemli bir yer tutmaktadır. Çalışma kapsamında diyaliz konusunda kendini kanıtlamış global bir medikal firmada üretilen arter-ven setleri üzerinde çalışılmış olup bu setler altı adet alt üründen oluşmaktadır. Bu alt ürünler; hasta bağlantıları, arter veya ven izolatörü, heparin hattı, enjeksiyon portu, ven kan haznesi ve klemplerdir. Bu çalışmada ,arter-ven setlerinin alt ürünlerine ilişkin hata miktarı tahmini için nötrosofik regresyon analizi kullanılmıştır. Tahmin modelinin oluşturulması için bu alt ürünlerin geçmiş beş yıla yönelik aylık verileri baz alınmıştır. Bu sayede üretilen arter-ven setlerinde nötrosofik regresyon analizi ile gelecek aylara ilişkin hata miktarları tahminleri yapmak amaçlanmıştır. Üretim sonrası yapılacak kalite kontrol süreçlerinde oluşacak hatalı ürünlerin ayıklanması müşteri memnuniyetini beraberinde getirecektir ancak ayrılan hatalı ürün maliyetleri firmaya yansıyacaktır. Oluşturulan tahmini modeller ve hata tahminleri kullanılarak ileriye yönelik üretim ve maliyet planlamalarının yapılmasına olanak sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
If the kidney cannot perform its functions such as removing harmful substances from the body and regulating the acid-base balance, kidney diseases begin to occur. In kidney failure, which has become a global problem, early diagnosis, evaluation of the disease, preventive solutions and treatment process have an important place in order to delay the progression and prevent negative consequences. Dialysis is a treatment method used to support a patient with insufficient renal function, and artery-vein sets have an important place in the mechanism used for the application of this method. Within the scope of the study, artery-vein sets produced in a global medical company that has proven itself in dialysis were studied and these sets consist of six sub-products. These sub products consist of patient connections, artery or vein isolator, heparin line, injection port, vein blood chamber and clamps. In this study, neutrophic regression analysis was used to estimate the amount of error related to the sub-products of artery-vein sets. The monthly data of these sub-products for the past five years have been taken as a basis to create the forecast model. In this way, it is aimed to predict the amount of errors for the next months with the neutrophic regression analysis of the produced sub-products. Elimination of faulty products detected in the quality control processes to be carried out after production will bring customer satisfaction, but the costs of the faulty product will be reflected on the company. It is aimed to enable the production and cost planning for the future by using the estimation model and error estimations created.