Matematiksel fizikte ortaya çıkan bazı lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin üstel ve hiperbolik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 676000
  2. Yazar: MUZAFFER ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET BAŞKONUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamızın literatür taraması verilmiştir. İkinci bölümde ise bu tezde kullanılan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, ilk olarak Bernoulli alt denklem fonksiyon metodu (BSEFM)'nin temel özellikleri verilmiştir. İkinci olarak Geliştirilmiş Bernoulli alt denklem fonksiyon metodu (IBSEFM) ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise BSEFM ve IBSEFM'unun modifiye edilmiş alpha denklemine ve Gross-Pitaevskii denklemine uygulamaları ayrı ayrı yapılmıştır. Elde edilen çözümlerin grafikleri parametrelerin uygun değerlerine göre çizilmiştir. Beşinci bölümde bu tezde elde edilen verilerle ilgili sonuçlar verilmiştir.Altıncı bölümde ise bu tezde kullanılan referanslar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of six sections. In the first section, the literature review of this thesis is given. In the second section, basic definitions and theorems used in this thesis are presented. In the third section, firstly the basic properties of Bernoulli sub-equation function method (BSEFM) are given. Secondly, the improved Bernoulli sub-equation function method (IBSEFM) is presented in detail. The fourth section is also made in the applications of BSEFM and IBSEFM to the modified alpha equation (MAE) and Gross-Pitaevskii equation (GPE). The graphics of the solutions obtained are drawn according to the appropriate values of their parameters. In the fifth section, a conclusion about the solutions obtained in this thesis is given. In the last section, papers cited as reference in this thesis are reported.