Ağırlık istinat duvarlarının topoloji optimizasyonu
Topology optimization of gravity retaining walls
- Tez No: 676004
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, bir birim ayrıtı 3 m, 4 m ve 5 m olan kare istinat duvarlarına tabanda ankastre mesnet ve x yönünde ötelenmelerine kısıtları konarak, 50 kPa değerinde bir üçgen yayılı yüke maruz bırakılarak elastik ve plastik durum için topoloji optimizsayonu işlemi ABAQUS/CAE programıyla gerçekleştirildi. Elastik durum için optimizasyon işlemi ABAQUS/CAE programı içinde bulunan optimizasyon modülünden gerçekleştirildi. Burada program aracılığıyla konan optimizasyon kriterlerimiz, hedef fonksiyonumuz gerilme enerjisini minimuma indirmek ve belirlenen kısıt ise optimizasyon sonucunda toplam hacmin %30'un altına inmesinin engellenmesidir. Plastik durum için optimizasyon, Phyton dilinde bir kod yazılarak ABAQUS/CAE programı vasıtasıyla çalıştırılmıştır. Gerilme enerjisi düşük parçalar iterasyon sayısına bağlı olarak sistemden çıkarılmıştır. Ortaya çıkan topolojilere bakılarak mantıksal bir çıkarım yapıldığında günümüzde kullanılan istinat duvarları ile ABAQUS/CAE programı sonucunda ortaya çıkan optimum topoğrafyalar büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Dolayısıyla, ABAQUS/CAE programı inşaat mühendisliği alanında optimizasyon işlemlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topology optimization process for the elastic and plastic situation was carried out with the ABAQUS/CAE program by placing a built-in support at the base and restrictions on their offset in the x direction on square retaining walls with a unit edge of 3 m, 4 m and 5 m, subjecting a 50 kPa triangular distributed load. Optimization process for the elastic situation was performed from the optimization module within the ABAQUS/CAE program. Our optimization criteria set through the program, our objective function is to minimize the stress energy and the determined constraint is to prevent the total volume from falling below 30% as a result of optimization. For the plastic situation, the optimization was run through the ABAQUS scripting interface by writing a code in Phyton language. Parts with low strain energy were removed from the system with iterations. When a logical inference is made by looking at the topologies that have emerged, the retaining walls used today and the optimum topographies resulting from the ABAQUS/CAE program are largely similar. Therefore, ABAQUS / CAE program can be used in optimization processes in the field of civil engineering.