Aspir tohumlarında yaşlanma hasarını azaltmak için priming uygulamalarının etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of priming applications to reduce aging damage in safflower seeds
  1. Tez No: 676025
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mevcut çalışma, hızlandırılmış yaşlandırma testi (HYT) sonrasında priming uygulanmış, uygulanmamış ve kontrol tohumlarında, tohumların çimlenme değerleri ve biyokimyasal içerikleri ve antioksidant enzim aktivitelerindeki değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Montola 2000 ve Linas çeşitlerine ait tohumlar kullanılmıştır. HYT uygulamaları tüm aspir tohumlarında 43°C'de 72 s süreyle yapılmıştır. HYT testinden sonra tohumların bir kısmına %3'lük askorbik asit, %2'lik CaCl2 ve %0.1'lik glutatyon çözeltileri ile priming uygulamaları yapılmıştır. HYT uygulanmamış tohumlar (kontrol), priming ve HYT uygulanmış tohumlar 25°C'de 14 gün boyunca çimlendirme testine alınmış, çimlenme yüzdesi, ortalama çimlenme süresi, normal ve anormal fide yüzdeleri belirlenmiştir. Biyokimyasal ve antioksidant enzim aktivitelerindeki değişimleri belirlemek için 9 parametredeki değişimlerle birlikte superoksit dismutaz ve peroksidaz aktiviteleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out determine germination parameters and biochemical changes and antioxidant enzyme activities in control, primed and non-primed seeds after accelerated aging test. Seeds of Linas and Montola 2000 cultivars were in the study. Accelerated aging was applied to seeds at 43°C for 72 h. After accelerated aging, seeds were primed with 3% ascorbic acid, 2% CaCl2 and 0.1% glutathione solutions. Germination tests were carried out at 25°C for 14 days using control, non-primed and primed aged seeds. Germination, normal and abnormal seedling percentages and germination time were recorded. To determine biochemical changes and antioxidant enzyme activities, 9 parameters along with superoxide dismutase and peroxidase activities were assesed.