Banach uzaylarında (p,r)-yaklaşım özelliğinin karakterizasyonları
The characterizations of the (p,r)-approximation property in Banach spaces
- Tez No: 676045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili literatür özeti ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde, çalışma için gerekli olan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, Banach uzaylarının literatürde mevcut olan bazı yaklaşım özellikleri verilerek aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Aynı zamanda bu bölümde, p-kompakt kümeler üzerine yapılan ve literatürde mevcut olan bazı sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, p-kompakt kümeler için üçüncü bölümde verilen sonuçlar, (p,r)-kompakt kümeler için ele alınmıştır. Beşinci bölümde çalışmada ifade edilen sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first chapter, a summary of the literature related to the subject and the purpose of the thesis are given. In the second chapter, the basic concepts, definitions and theorems required for the study are expressed. In the third chapter, some approximation properties of Banach spaces that exist in the literature are given and the relationships between them are examined. Also in this chapter, some results existing in the literature that are based on p-compact sets are given. In the fourth chapter, the results given for p-compact sets in the third chapter are considered for (p,r)-compact sets. In the fifth chapter, the results and proposals expressed in the study are included.