Synthesis of earthquake ground motion at the 1915 çanakkale bridge: stochastic simulations with a regional path duration function
1915 çanakkale köprüsü'nde deprem yer hareketi sentezi: bölgesel yayılım yol süresi fonksiyonuyla stokastik simülasyonlar
  1. Tez No: 676046
  2. Yazar: NUMAN BÜYÜKÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜM TANIRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güçlü yer hareketlerine yönelik süreler, yapısal hasarları etkileyen önemli bir parametre olduğu için yer hareketi simülasyonlarında gerçekçi bir şekilde dikkate alınmalıdır. Bir depremin toplam süresi, kaynak ve yayılım yolu özelliklerini kapsamaktadır. Bunlardan, stokastik simülasyon çalışmalarında kullanılan en önemli parametrelerden biri olan yayılım yol süresi, uzun zamandır bölgesel veya küresel deprem yer hareketi kayıtlarıyla modellenen mesafeye dayalı çoklu doğrusal fonksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Mevcut durumda, literatürde bulunan güncel yayılım yol süresi modelleri, küresel (PEER-NGAWest2) veya bölgesel (NEAmerica, Japonya gibi) kuvvetli yer hareketi veri tabanlarına dayanmaktadır. Dolayısıyla, söz konusu yayılım yol süresi modelleri ya küresel bir tahmini temsil etmekte ya da yalnızca belirli bölgeler için kullanılabilmektedir. Türkiye'ye özgü mesafeye dayalı yayılım yol süresi fonksiyonu ise bilimsel literatürde bulunmamaktadır. Bu tezin esas amacı, bu eksikliği gidermek ve bol miktardaki kuvvetli yer hareketi veri tabanını kullanarak mesafeye dayalı bir yayılım yol süresi fonksiyonu ortaya çıkarmak ve sonrasında Türkiye'de meydana gelen depremlerin davranışını tanımlayan bu yayılım yol süresi fonksiyonunu kullanarak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde kuvvetli yer hareketlerinin stokastik simülasyonunu gerçekleştirmektir. Tezde incelenen diğer bir konu ise genel ve sahaya özel lokal saha amplifikasyonlarının simülasyona olan etkisidir. Çalışmanın ikinci kısmı için Motazedian ve Atkinson'a (2005) ait bir stokastik simülasyon yöntemi olan EXSIM kullanılmıştır. Sonrasında, SCEC (Southern California Earthquake Center) Geniş Bant Platformu'nda da bulunan söz konusu orijinal yöntem, Boore (2009) ve Assatourians ve Atkinson (2012) tarafından geliştirilmiştir. Çalışmanın yukarıda belirtilen kısımlarına özgü analizlerin ardından, elde edilen bölgesel yayılım yol süresi fonksiyonu ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, tez boyunca gerçekleştirilen simülasyonlar kapsamlı bir biçimde değerlendirilmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Strong ground shaking duration has got to be taken into consideration realistically in ground motion simulations as it is a key parameter affecting structural damages. Total duration of an earthquake comprises source and path properties. Among them path duration which is one of the most important parameters for use in stochastic simulation studies has long been defined as multilinear functions of distance modelled with regional or global earthquake ground motion recordings. Up-to-date path duration models available in the literature are based on global (PEER-NGAWest2) or regional (such as NEAmerica, Japan) strong motion database. Therefore, they represent either a global estimation or can be used only for certain regions. Turkey-specific path duration-distance function is absent in the scientific literature. The main purpose of this thesis is to fulfill this absence and propose a path duration-distance function utilizing the abundant strong motion database of Turkey as well as performing stochastic simulation of strong ground motions at the 1915 Çanakkale Bridge by using path duration function that describes the behavior of Turkish earthquakes. For the latter part of the study, a stochastic simulation method of Motazedian and Atkinson (2005): EXSIM is utilized. Effect of generic and site-specific local site amplification on the simulation is another subject that is investigated in the thesis. Subsequent to this suggestion, the said original method, which is also present on the SCEC (Southern California Earthquake Center) Broadband Platform, was improved by Boore (2009) and Assatourians and Atkinson (2012). Following the analyses which are intrinsic to above-mentioned parts of the study, the obtained regional path duration function has been discussed in detail, and simulations that have been performed throughout the thesis have been thoroughly assessed and presented.