Spor yapan ve yapmayan hafif zihinsel engelli çocukların annelerinin umutsuzluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the hopelessness levels of children with mildly intellectually disabilitiy with or without participant in sports
- Tez No: 676059
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde yaşayan hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinin umutsuzluk düzeylerinin belirlenerek demografik değişkenlere ve çocuğun spor yapma durumuna göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş ve Malatya ilinde yaşayan hafif zihinsel engelli çocuğu bulunan anneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 252 rastgele belirlenen anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgiler Formu ve Beck Umutsuzluk Ölçeği Envanteri kullanıldı. Araştırma bulgularına göre, katılımcı annelerin genel umutsuzluk düzeyinin (X= 6.70) düşük olduğu söylenebilir. Alt boyutlardan alınan puanlar incelendiğinde, annelerin gelecekle ilgili olumsuz duygulara (X=1,23) sahip olmadıkları, düşük motivasyon kaybı (X= 2,16) yaşadıkları ve gelecekle ilgili orta düzeyde (X= 2,47) olumsuz beklentilere sahip oldukları bulundu. Çocuğu düzenli spor yapmayan annelerin (X=7,92), çocuğu düzenli spor yapan annelere göre (X=5,58) umutsuzluk düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the hopelessness levels of the mothers of children with mild intellectual disabilities living in Kahramanmaraş and Malatya provinces and to compare them according to demographic variables and the child's exercise status. This research was carried out with the screening model, which is one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of mothers with mildly mentally disabled children living in Kahramanmaraş and Malatya. The sample of the study consists of 252 randomly secured mothers determined based on homogeneous sampling method, one of the purposeful sampling methods. Demographic Information Form and Beck Hopelessness Scale Inventory were used as data collection tools. The general hopelessness level (X= 6.70) of the participating mothers was found to be low. When the scores obtained from the sub-dimensions were examined, it was found that the mothers did not have negative feelings about the future (X=1.23), they had low motivation loss (X= 2.16) and they had moderate (X= 2.47) negative expectations about the future. It was also found that mothers whose children do not do sports regularly (X=7.92) have higher hopelessness levels than mothers whose children do sports regularly (X=5.58).