Spiromesifen+abamectin ile selekte edilen Tetranychus urticae koch popülasyonunda direnç gelişimi, biyokimyasal direnç mekanizması ve çapraz direnç
Development of resistance, mechanism of biochemical resi̇stance and cross resi̇stance in Tetranychus urticae koch population selected with spiromesifen+abamectin
- Tez No: 676088
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada spiromesifen+abamectin karışım formülasyonu ile selekte edilen Tetranychus urticae popülasyonunda spiromesifen+abamectin karışım formülasyonuna direnç gelişimi, spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin ve spirodiclofen+abamectin'e çapraz direnç oranları belirlenmiştir. Buna ilaveten spiromesifen+abamectin direnç mekanizmaları biyokimyasal yöntemlerle ortaya konmuştur. Çalışma üç farklı aşamada gerçekleştirilmiştir. Birince aşamada T. urticae'nin hassas (GSS) popülasyonunda spiromesifen+abamectin karışımının LC50 ve 90 değeri belirlenmiştir. Hassas popülasyonun LC90 değeri ayırıcı doz olarak kabul edilmiştir ve bu dozla seleksiyon çalışmasına başlanmıştır. İkinci aşamada spiromesifen+abamectin ile selekte edilen popülasyonda spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin ve spirodiclofen+abamectin'e çapraz direnç gelişip gelişmediği belirlenmiştir. Üçüncü aşamada ise spiromesifen+abamectin ile selekte edilmiş popülasyonda bazı detoksifikasyon enzim (esteraz, glutation-S-transferaz (GST) ve sitokrom P450 (P450)) aktiviteleri incelenmiştir. T. urticae hassas (GSS) popülasyonunda spiromesifen+abamectin LC50 ve LC90 değeri sırasıyla 0.222 μL/100 mL ve 1.107 μL/ 100mL su olarak bulunmuştur. Selekte edilen ve IR olarak isimlendirilen popülasyonda LC50 değeri 266.874 μl/100 mL suya yükselmiş ve direnç oranı 1199 kat olmuştur. Çapraz direnç çalışmalarında, LC50 direnç oranları spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin ve spirodiclofen+abamectin için sırasıyla 226609, 224, 1759, 40, 1069 kat olarak bulunmuştur. Biyokimyasal çalışmalarda ise hassas popülasyona oranla seleksiyon popülasyonunda (IR) esteraz, GST ve P450 enzimleri sırasıyla 1.71, 2.57 ve 2.58 kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance development to spiromesifen + abamectin mixture formulation, cross resistance rates to spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin and spirodiclofen + abamectin were determined in the Tetranychus urticae population selected with the spiromesifen + abamectin mixture. In addition, spiromesifen + abamectin resistance mechanisms have been demonstrated by biochemical methods. The study was carried out in three different stages. In the first step, LC50 and LC 90 values of spiromesifen + abamectin mixture were determined in the susceptible (GSS) population of T. urticae. The LC90 value of the susceptible population was accepted as the diagnostic dose and the selection study was started with this dose. In the second stage, it was determined whether cross resistance developed against spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin and spirodiclofen + abamectin in the population selected with spiromesifen + abamectin. In the third stage, some detoxification enzyme (esterase, glutathione-S-transferase (GST) and cytochrome P450 (P450)) activities were investigated in the population selected with spiromesifen + abamectin. Spiromesifen + abamectin LC50 and LC90 values in T. urticae susceptible (GSS) population were found as 0.222 μL / 100 mL and 1.107 μL / 100 mL water, respectively. In the population selected and named IR, the LC50 value increased to 266,874 μl / 100 mL water and the resistance ratio was 1199 fold. In cross-resistance studies, LC50 resistance ratios for spiromesifen, spirodiclofen, abamectin, milbemectin and spirodiclofen + abamectin were found to be 226609, 224, 1759, 40, 1069 fold, respectively. In biochemical studies, esterase, GST and P450 enzymes increased by 1.71, 2.57 and 2.58 fold, respectively, in the selection population (IR) compared to the sensitive population.