Oksidatif hasar modeli oluşturulan ARPE-19 hücrelerine farklı dozlarda uygulanan kurkumin, krosetin ve luteinin antioksidan ve apoptoz üzerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
To arpe-19 cells with an oxidative damage modelcurcumin, crocetin and lutein applied in different dosesantioxidant and its effects on apoptosiscomparative examination
  1. Tez No: 676123
  2. Yazar: KÜBRA DEMİRCİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL LEVENT KARABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: H2O2 ile oksidatif hasar modeli oluşturulan ARPE-19 hücrelerinde, Kurkumin, Lutein ve Krosetin'in antioksidan etkilerini ve apoptozis üzerine olan etkilerini araştırmak ve bu etkilerini karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: ARPE hücrelerindeki oksidatif hasar, hücrelerin 1 saat süre ile 800 µM H2O2 ile muamele edilmesiyle oluşturuldu. Oksidatif hasar oluşturulmuş hücreler, Kurkumin, Krosetin ve Lutein'in değişen dozları (1 µM, 2,5 µM, 5 µM, 10 µM, 20 µM, 40 µM, 80 µM dozlarında) ile 24 saat inkübe edildikten sonra hücre proliferasyon oranları ve hücrelerdeki canlılığa olan etkileri %10 WST-1 ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. WST-1 analizi sonucunda her bir antioksidan madde için en etkin doz olduğu düşünülen düşük, orta ve yüksek konsantrasyonlar seçildi. Oksidatif hasara uğratılmış ARPE-19 hücreleri ve bu hücrelere tedavi amacıyla farklı dozlarda uygulanan Kurkumin (20, 40, 80 µM), Krosetin (10, 20, 40 µM) ve Lutein'in (5, 10, 20 µM) Süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) oksidatif biyobelirteç seviyeleri üzerine etkileri ve pro-apoptotik etki sağlayan Bax ve anti-apoptotik etki sağlayan Bcl-2 gen ekspresyon seviyeleri değerlendirildi. Bulgular: Kontrol ve H2O2 uygulanan gruptaki hücre canlılığı değerlendirildiğinde hücre canlılığının kontroldekinin yaklaşık %50'sine düştüğü konsantrasyon 800 μM olarak bulunmuştur. Lutein, krosetin ve kurkuminin hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerine en etkili olan dozları sırası ile 5,10 ve 20 µM olarak bulunmuştur. Biyokimyasal incelemelerde MDA, GSH, SOD düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To investigate and compare the antioxidant effects and effects of Curcumin, Lutein and Crocetin on apoptosis in ARPE-19 cells, for which an oxidative damage model was created with H2O2. Materials and Methods: Oxidative damage in ARPE cells was created by treating the cells with 800 µM H2O2 for 1 hour. Oxidatively damaged cells are incubated with varying doses of Curcumin, Crocetin and Lutein (at doses of 1 µM, 2.5 µM, 5 µM, 10 µM, 20 µM, 40 µM, 80 µM) for 24 hours, followed by cell proliferation rates and The effects on viability were evaluated in comparison with 10% WST-1. As a result of the WST-1 analysis, low, medium and high concentrations considered to be the most effective dose for each antioxidant substance were selected. Different doses of Curcumin (20, 40, 80 µM), Crocetin (10, 20, 40 µM) and Lutein (5, 10, 20 µM) were applied to oxidatively damaged ARPE-19 cells and these cells for treatment. The effects of superoxide dismutase (SOD), malic dialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) on oxidative biomarker levels and the expression levels of Bax, which provides pro-apoptotic effect, and Bcl-2 gene expression, which provides anti-apoptotic effect, were evaluated. Results: When cell viability was evaluated in the control and H2O2 groups, the concentration at which cell viability decreased to approximately 50% of that in the control was found to be 800 μM. The most effective doses of lutein, crocetin and curcumin on cell viability and proliferation were found to be 5,10 and 20 µM, respectively. MDA, GSH, SOD levels were examined in biochemical examinations.