Yönlendirilmiş enerji silahlarının muharebe sahasında kullanımı ve geleceği
The use of directed energy weapons in the battlefield and it's future
- Tez No: 676135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Savaş, insanoğlunun yaratılışından beri süregelen bir olgudur. Tarih boyunca insanlar, toplumlar ve devletler birbirlerine galip gelebilmek için savaşmışlardır. Yapılan savaşlarda, uygulanan strateji ve kullanılan silahlar sonucu belirleyen en önemli unsurlar olmuştur. Savaşlarda kullanılan silahların cinsi ve özellikleri her çağa göre değişmektedir. Barutun icadından beri geliştirilen ateşli silahlar yıllar içerisinde birçok kez değişime uğramış, öldürücülüğü ve yarattığı yıkım artmaya devam etmiştir. Ancak, günümüzün asimetrik harekat ortamında konvansiyonel ateşli silah sistemleri tehditleri bertaraf etmede yetersiz kalmakta ve caydırıcılığını yitirmeye başlamaktadır. Örneğin, teröristler tarafından hazırlanan bomba yüklü küçük bir dronu imha etmede başarısız olabilmektedir. Bu çalışmada, konvasiyonel silahlara alternatif olarak geliştirilen Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemlerinin günümüzdeki ve gelecekteki muhtemel tehditleri bertaraf etmedeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda YESS'lerin tanımı, tarihçesi, çeşitleri ve hukuki durumu ortaya konulmuş, dünyada YESS geliştiren ülkeler ve geliştirdikleri silah sistemlerinin adı, gücü, menzili, maksadı ve güncel durumu incelenmiştir. Belge tarama yöntemiyle yapılan incelemede kara, deniz, hava ve uzayda meydana gelebilecek tehditlere karşı, YESS'lerin bu tehditleri etkisiz hale getirme imkan ve kabiliyetleri değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda YESS'lerin kara, deniz, hava ve uzayda etkin olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Ancak, tüm platformlarda kullanılabilmesi için boyut, ağırlık ve güç kaynağı probleminin çözülmesi gerekmektedir. Yapılan SWOT analizi neticesinde; düşük maliyet, yüksek sürat, çoklu angajman ve hassas vuruş kabiliyeti gibi konvansiyonel silahlara göre güçlü yönleri olduğu tespit edilmiştir. Son yıllarda otonom sistemlerin muharebe sahasındaki varlığının artmasına paralel olarak, otonom sistemlerde konuşlandırıldığı takdirde 'sınırsız mühimmat' yeteneği ile elinde bulunduran taraf için 'kuvvet çarpanı' olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
War has been a phenomenon since the creation of mankind. Throughout history, people, societies and states have fought to prevail over each other. The strategy applied and the weapons used were the most important factors determining the result of the wars. The type and characteristics of the weapons used in wars change according to every age. Firearms developed since the invention of gunpowder have changed many times over the years, and their lethality and destruction have continued to increase. However, in today's asymmetric operational environment, conventional firearm systems are failing to eliminate threats and are beginning to lose their deterrence. For example, it may fail to destroy a small bomb-laden drone prepared by terrorists. In this study, it was aimed to examine the role of Directed Energy Weapon Systems, which was developed as an alternative to conventional weapons, in eliminating present and future possible threats. In this context, the definition, history, types and legal status of DEWS have been revealed, and the name, power, range, purpose and current status of the countries that develop DEWS and the weapon systems they develop have been examined. In the examination carried out with the document scanning method, the possibilities and capabilities of DEWS to neutralize these threats against the threats that may occur in the land, sea, air and space were evaluated. As a result of the evaluation, it has been determined that DEWS can be used effectively in land, sea, air and space. However, in order to be used on all platforms, the problem of size, weight and power supply must be solved. As a result of the SWOT analysis; It has been determined that it has strengths compared to conventional weapons such as low cost, high speed, multiple engagement and precision strike capability. In parallel with the increase in the presence of autonomous systems on the battlefield in recent years, it is estimated that if deployed in autonomous systems, it will be a 'force multiplier' for the party holding it with the ability to 'unlimited ammunition'.