Yönlendirilmiş enerji girdili katmanlı imalat uygulamasındaki parametrelerin proses ve ürün üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of the parameters on process and product for directed energy deposition metal additive manufacturing
- Tez No: 762812
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ALPER ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Üretilebilirlik kısıtlarını azaltmak için eklemeli üretim prosesi her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Eklemeli üretim otomotiv, savunma&havacılık, tıp, enerji, ekipmanlar gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Doğrudan Enerji Biriktirme (DED) prosesi ise eklemeli üretim alt dallarından birisidir. DED katmanlı üretim yönteminde nozuldan parça üzerine püskürtülen toz veya beslenen tel aynı zamanda lazer ile ergitilerek malzeme üzerinde katman katman yığılmaktadır. DED prosesi ile farklı topolojik özellikte ürünlerin üretimi, büyük yapıdaki kalıp gibi parçaların onarımları, mevcut parçalara aynı veya farklı malzemelerle yeni fonksiyonlar eklenmesi mümkündür. Bu çalışmada 316L-Si toz malzemesi kullanılarak lazer gücü (1300-1400-1500 W), lazer tarama hızı (8-9-10 mm/s) ve toz besleme miktarı (5.59-6.52-7.45 g/dk) parametreleri için Taguchi tablosu oluşturulmuştur. Bu deney tablosundaki parametrelerle tek katmanlı tarama için FLOW-3D® yazılımı ile analiz edilmiş, deneysel çalışmalarla üretimleri yapılmış ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla matematiksel modeli oluşturulmuştur. Sanal analiz çalışmaları ve deneysel çalışmalar sonucunda tek katmanlı tarama için genişlik, yükseklik, derinlik, dilution oranları ölçülerek birbirleri ile kıyaslanmıştır. Sanal analiz çalışmalarından elde edilen sonuçlarda parametre değişimlerine bağlı olarak taramalardaki sıcaklık dağılımları kıyaslanmıştır. İki nokta arasındaki soğuma hızları değerlendirilmiştir. Özgül enerji yoğunluğu (SED) ve toz besleme yoğunluğunun (PFD) tarama yüksekliği, genişliği ve derinliği ölçülerindeki etkileri incelenmiştir. Tarama yüksekliği üzerinde en önemli etkiye sahip parametre toz besleme hızı, tarama genişliğinde ise lazer gücüdür. Tarama derinliği için hem lazer gücü hem de toz besleme hızı kritiktir. En yüksek sıcaklık değerleri yüksek lazer gücü, düşük tarama hızı ve yüksek toz besleme miktarında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to eliminate the manufacturability constraints, the additive manufacturing process is becoming widespread day by day. Additive manufacturing is used in many different fields such as automotive, defence & aerospace, medicine, energy and equipment. The Direct Energy Deposition (DED) process is one of the additive manufacturing sub-branches. In the DED production method, the sprayed powder or the fed wire from the nozzle on the part is melted with the laser and stacked on the material layer by layer. With the DED process, it is possible to manufacture products with different topological properties, repair parts such as molds in large structures, and add new functions to existing parts with the same or different materials. In this study, the Taguchi table was created by using 316L-Si powder material for laser power (1300-1400-1500 W), laser scanning speed (8-9-10 mm/s) and powder feed amount (5.59-6.52-7.45 g/min) parameters. The parameters in this table were analyzed with the FLOW-3D® software for single-layer scanning, their production was made with experimental studies, and the mathematical model was created with the results obtained from the experimental studies. As a result of virtual analysis studies and experimental studies, width, height, depth, and dilution ratios for single-layer scanning were measured and compared with each other. In the results obtained from the virtual analysis studies, the temperature distributions in the scans were compared depending on the parameter changes. The cooling rates between two points were evaluated. The effects of specific energy density (SED) and powder feed density (PFD) on scanning height, width and depth were investigated. The parameter that has the most important effect on the scanning height is the powder feed rate and the laser power in the scanning width. Both laser power and powder feed rate are critical for scanning depth. The highest temperature values are seen at high laser power, low scanning speed and high powder feed amount.