Ankara'da çiğ karaciğerde hepatit E virüsünün saptanması.
Detection of the hepatitis E virus in the raw liver in Ankara.
  1. Tez No: 676136
  2. Yazar: AMTALSABOOR AHMED ABDULQUDOS AL-MAHBASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN MİTHAT BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hepatit E virüsü, karaciğerde akut viral inflamasyona neden olan bir Hepatit E virüsü, karaciğerde akut viral inflamasyona neden olan bir RNA virüsüdür. Enfekte hayvansal ürünlerin tüketimi yoluyla bulaşabilir. Türkiye'de hepatit E virüsünün, hayvansal ürünlerin tüketilmesi ile bir bulaş kaynağı olabileceği ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bunun için Ankara'da tüketilmek üzere satılan hayvanların karaciğerlerinde hepatit E virüsü RNA'sı içerip içermediğini bulmayı amaçladık. Mezbaha ve Kasaplardan toplam 65 karaciğer örneği toplandı (22 koyun örneği ve 43 inek örneği). Daha sonra viral RNA izolasyonu, cDNA sentezi yapıldı. GAPDH dahili kontrolü ve HEV pozitif standardı kullanılarak tüm numuneler için gerçek zamanlı PZR yapıldı. Bu örneklerde hepatit E virüsü RNA'sı saptanmadı. Bu sonuçlar, numune toplama döneminde kesim öncesi hayvanların sağlıklı olmasıyla açıklanabilir ya da hayvanlara HEV bulaşmış ama iyileşmişler, bu nedenle karaciğerin kesimden çok önce HEV RNA'sından arınmış olduğu düşünülebilir. Veya RNA miktarı, gerçek zamanlı PZR reaksiyonu için kullanılan standardın 1.25 x 102 IU/mL'sinden daha az olabilir. Bu sonuçlarla Ankara'da örnek toplama sürecinde koyun ve sığır karaciğerlerinin hepatit E virüsü ile enfeksiyon kaynağı olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye'de HEV yüksek seroprevalansı göz önünde bulundurulduğunda, yine de nedeni olabilecek diğer olası kaynakların araştırılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca yiyeceklerin iyi pişirilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması ve hayvanlarda enfeksiyonun kontrol altına alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis E virus is an RNA virus that causes acute viral inflammation in the liver. It can be transmitted through the consumption of infected animal products. There are not enough studies in Turkey regarding the possibility of the hepatitis E virus being a source of transmission through the consumption of animal products. For this purpose, we aimed to find out whether the livers of animals sold for consumption in Ankara contain hepatitis E virus RNA. A total of 65 liver samples were collected from Slaughterhouses and Butchers (22 sheep samples and 43 cow samples). Then viral RNA isolation and cDNA synthesis were performed. Real-time PCR was performed for all samples using the GAPDH internal control and the HEV positive standard. No hepatitis E virus RNA was detected in these samples. These results can be explained by the pre-slaughter animals being healthy during the sample collection period, or the animals were recovered from the infection of HEV so that the liver was free of HEV RNA long before the slaughter process. Or the amount of HEV RNA may be less than 1.25 x 102 IU/mL of the standard used for the real-time PCR reaction. With these results, we can say that sheep and cattle livers are not a source of infection with hepatitis E virus during the sample collection process in Ankara. Considering the high seroprevalence of HEV in Turkey, there is still a need to investigate other possible sources that may be the cause. In addition, it is necessary to cook the food well and take preventive measures and control the infection in animals.