Bilecik yöresi meşe türleri için çap-boy modellerinin geliştirilmesi
Development of height-diameter models for oak species in Bilecik region
- Tez No: 676157
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Bilecek Yöresi doğal ve karışık meşe meşcereleri için çap-boy modelleri geliştirilmiştir. Bu amaçla 70 adet örnek alanda toplam 2339 adet ağaçta çap-boy ölçümü yapılmıştır. Ölçümü yapılan veriler, tesadüfi olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan biri model geliştirmek, diğer grup ise geliştirilen modellerin test edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Doğal karışık meşe meşcereleri için öncelikle en uygun temel çap-boy modelinin belirlenmesi amacıyla yaygın olarak kullanılan bazı çap-boy modelleri test edilmiştir ve en uygun çap-boy modeli olarak Gompertz modeli bulunmuştur. İkinci aşamada bazı genelleştirilmiş çap-boy modelleri test edilmiştir. Üçüncü aşamada ise en başarılı basit çap-boy modeli ve bazı meşcere parametreleri (Göğüs yüzeyi, hektardaki ağaç sayısı, meşcere orta çapı, dominant çap ve dominant boy) kullanılarak yöre için genelleştirilmiş çap-boy modeli geliştirilmiştir. Son aşamada ise, bu model ve karışık etkili modelleme tekniği kullanılarak çap-boy modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller, her örnek alanda farklı sayıda örnek ağaç kullanılarak kalibre edilmiştir. Çalışma sonucunda geliştirilen modelin Bilecek Yöresi doğal ve karışık meşe meşcerelerinde güvenilir boy tahminleri için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, height-diameter models were developed for the natural and mixed oak stands of the Bilecik Region. For this purpose, diameter and height measurements were made on 2339 trees in 70 sample areas. The data were divided randomly into two groups. One of the groups was used to develop a model and the other group was used to test the models developed. For the natural mixed oak stands, firstly, some well-known and commonly used diameter-height models were tested to determine the most suitable base diameter-height model and the Gompertz model was found as the most suitable diameter-height model. In the second stage, some generalized diameter-length models were tested for same dataset. In the third stage, a generalized diameter-height model for the region was developed by testing the most successful simple height-diameter model and some stand parameters (number of trees per hectare, stand mean diameter, dominant diameter, and dominant height). In the last stage, the height-diameter model was developed using the mixed effect modeling approach. The developed model was calibrated using a different number of sample trees in each sample plot. As a result of the study, it was concluded that the developed model can be used for reliable height estimations in natural and mixed oak stands in the Bilecik region.