Gölpazarı (Bilecik) yöresi örtü birimlerinin paleontolojisi ve stratigrafisi
Paleontology and stratigraphy of cover units in the Golpazari (Bilecik) region
  1. Tez No: 330709
  2. Yazar: FERİDE SİNEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sakarya Tektonik Kuşağında, İntra-pontid Sütur Zonu?nun güneyindeki Sakarya Kıtasının batı kesiminde yer alan inceleme alanı, Batı Karadeniz Bölgesinin güneybatısında olup, Gölpazarı, İnhisar ve Söğüt ilçelerini de içine alan 1/100.000 ölçekli Adapazarı H24 paftasının güney yarısındaki belirli bölümleri kapsamaktadır. Sakarya Tektonik Kuşağı stratigrafik açıdan oldukça ilginç ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Sakarya Kıtasında yer alan inceleme alanında karasal ve denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve bol fosilli olduğu bilinmektedir. Yapılan bu çalışmada, çalışma alanında yüzeyleyen bol fosilli örtü birimlerinin stratigrafisi detaylı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda; sistematik olarak derlenmiş kayaç örnekleri üzerinde ayrıntılı paleontolojik ve biyostratigrafik çalışmalar yapılmış, toplam, 5 calpionel cinsi ve bu cinselere ait 12 türün yanı sıra, çok sayıda bentik-pelajik foraminifer saptanmış ve sistematikleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the western part of Sakarya continent at the south of intra-Pontid Suture Zone, Sakarya tectonic belt. It is situated western Black Sea region and included certain parts in the southern of Adapazarı H24 quadrangle (1/100.000 scale) which consists of Gölpazarı, İnhisar and Söğüt town. Sakarya tectonic belt has interest and complex structure with regard to stratigraphy. It is known that terrestrial and marine cover units are various and abundant fossil in Sakarya continent. In this study is carried out detail stratigraphy of cover unit with abundant fossil. As a result of studies, detail paleontologic and biostratigraphic investigations have been realized on systematic samples. In addition, systematic descriptions of total 5 calpionel genus and their 12 species and numerous benthic-pelagic foraminifera were carried out.