Post-fire behavior of composite column-column connections
Kompozit kolon-kolon bağlantılarının yangın-sonrası incelemesi
- Tez No: 676167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Beton Dolgulu Çelik Boru (CFST) kolonları Bağlantıların çok verimli bir kompozit yapı yolu olduğu kanıtlanmıştır çünkü yapıların hizmet ömürlerinin ardından sökülebilir olmasını sağlar. CFST kolon bağlantılarının birçok farklı yükleme senaryosu altındaki davranışı ayrıntılı olarak detaylandırılmış olsa da, CFST kolon bağlantısının yangın sonrası direnci henüz literatürde önerilmemiştir. Bu çalışma, yangın sonrası dirençlerini arttırmak amacıyla CFST kolonlarıyla cıvatalı flanş bağlantısı kullanmanın fizibilitesini açıklamaktadır. Bu amaçla, takviyeleri olan ve olmayan CFST kolonları standart bir yangına maruz bırakıldı. Yangın sonrası performanslarını ele almak için. Örnekler iki gruba ayrılır: grup 1, sertleştiricisiz bağlantı; sertleştiricilerin dahil olduğu grup 2. Flanş plakasının 2, 4 ve 6 mm gibi üç kalınlığı kullanıldı. Sonuçlar, grup 1 numunelerdeki çeşitli cıvatalı flanş kalınlıklarının eksenel sertlik değeri üzerinde küçük bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkinin grup 2 numunelerde iki katına çıktığını gösterdi. Sertleştiriciler, tokluk değerinde önemli bir rol oynadı ve bu, sertleştiricilerin kalınlığındaki bir düşüşle azaldı. Ek olarak, sertleştirilmiş numunelerde süneklikte bir iyileşme fark edildi. Buna göre CFST kolonunun cıvatalı-flanş bağlantısının herhangi bir dış koruma malzemesi eklemeden yangına dayanıklılıkta önemli bir rolü olduğu anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The Columns made of Concrete-Filled Steel Tubes (CFST) Connections have proved to be a cost-effective method of composite construction because they enable structures to be dismantled during their service life. Although the behavior of CFST column connections under many different loading scenarios has been well detailed, the postfire resistance of CFST column connections is not proposed in the literature yet. This study shows the possibility to use CFST columns with a bolted-flange connection to advance their post-fire resistance. To this end, CFST columns with and without stiffeners were subjected to standard fire exposure. To address their post-fire performance. The samples are classified into two groups: group 1, stiffener-free connection, and group 2, in which stiffeners are included. Three thicknesses of the bolted-flange were used such as 2, 4, and 6 mm. The results indicated that the different thicknesses of bolted-flanges in group 1 samples the axial stiffness value had some effect and in group 2 samples this effect had been doubled. The stiffeners played a significant role in the toughness value and it was reduced with the reducing of stiffeners thickness. Also, the ductility improvement was notable in stiffened samples. Accordingly, it can understand that the bolted-flange connection of the CFST column have a significant role in fire resistance without adding any external protection materials.