Residual strength capacity of fire-exposed concrete filled steel tube columns
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonların yangın sonrası kapasitesi
  1. Tez No: 609919
  2. Yazar: IHSSAN ADIL HASSAN ALHATMEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kompozit konstrüksiyonun kullanımı dünya genelinde hızla artmaktadır. Çünkü bu tür yapılar bileşen malzemelerin faydalarını bir araya getirip uygun maliyetli çözümler sağlar. İçi beton doldurulmuş çelik tüp (İBDÇT) kolonlarının kompozit konstrüksiyonda çok verimli bir yol olduğu kanıtlanmıştır. Her ne kadar birçok farklı yükleme senaryosu altında İBDÇT kolonların davranışı detaylı bir şekilde çalışılmış ise de, literatürde bu elemanların yangın.sonrası davranışları henüz açık olarak belirlenmemiştir. Bu tez, kompozit kolonların yangın sonrası dayanımlarını iyileştirmek amacıyla iç donatı çubuklarının ve donatıların halka olarak kullanılmasını araştırmaktadır. Bu amaçla, donatı çubukları, halka donatılar içeren ve içermeyen İBDÇT kolonlar standart bir yangını temsil eden sıcaklık zaman eğrilerine tabi tutulmuştur. Yangın sonrası performanslarını belirlemek için yangına maruz kalan ve yangına maruz kalmayan numuneler çökene kadar eksenel basınç yükleri altında test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, donatı çubuklarının ve halkaların uygun bir şekilde tasarlandığında yangın sonrasında yüksek dayanımlar elde etmek amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Öyleki, yangın etkisine maruz kalmış bazı numuneler yangın etkisi görmeyen klasik İBDÇT kolon kapasitelerinden daha büyük yük taşıma kapasitelerine erişmiştir. Böylece, donatı çubuklarının ve halkaların, yangın sonrası davranış kaygılarını önleyebilecek ve harici kaplama veya diğer pahalı yangın koruma önlemleri ihtiyacını ortadan kaldırabilecek potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Bu tezin sonuçları, yeni bulgular içerip İBDÇT kolonlarının normal sıcaklıklarda ve yangına maruz kaldıktan sonraki sıcaklıklardaki performansını artıracak uygun maliyetli çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Use of composite construction is increasing exponentially ‎across the world, since such structures offer the combined benefits of constituent materials and ‎provide cost effective solutions. Concrete-Filled Steel Tube (CFST) columns have been proven to be a very efficient way ‎of composite construction. Although the behaviour of CFST columns under many different ‎loading scenarios has been well detailed, post-fire resistance of these members is not well specified in literature yet. This thesis gives an account of internally ‎reinforcing bars and ring stiffening of CFST columns with the aim of advancing their post-fire ‎resistance. To this end, CFST columns with and without internal bars and rings were ‎subjected to a standard fire exposure. To address their post-fire performance, fire exposed ‎specimens and counterparts without fire exposure all specimens were tested under concentric ‎compression to failure.‎ ‎Experimental results indicate that with a proper design, internal bars ‎and rings are very efficient in ‎providing high post-fire resistances. Some specific configurations achieved post-fire ‎resistances greater than that of the capacities of classical CFST counterparts without fire ‎exposure. Accordingly, it is shown that internal bars and rings have the potential to eliminate the need ‎for external coating or any other expensive fire protection measure to circumvent post-fire ‎design concerns. The findings of this thesis provide novel insights and offer cost effective ‎solutions to improve the performance of CFST columns under ambient temperature and after ‎fire exposure.‎