Behavior of composite column connections
Kompozit kolon bağlantılarının davranışı
  1. Tez No: 701471
  2. Yazar: BASHAR AHMED SHEHAB SHEHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Yapılarda daha fazla yük taşıyabilen elemanlara olan talebin artması sebebi ile kompozit yapı elemanları günümüzde en önemli mühendislik çözümlerinden biri olmuştur. İçi beton doldurulmuş çelik tüp (İBDÇT) kolonlar ise bu ihtiyacı en etkili şekilde karşılayabilen kompozit yapı elemanlarıdır. Ancak, bunun gibi etkili bir kolon elemanının inşası aynı zamanda birbirlerine yük aktarabilecek uygun kolon-kolon bağlantılarının sağlanması ile mümkün olacaktır. Ek olarak, kompozit kolon ve kiriş bağlantıları da bu anlamda zorlu bir uygulamadır. Bu tezin amacı İBDÇT kolonlar için uygun bağlantıları araştırmaktır. Kolon-kolon bağlantı uygulamasını araştırmak için cıvatalı yeni bir bağlantı tipi kullanılıp numuneler eksenel yük altında test edilmiştir. Ek olarak, İBDÇT kolon-çelik kiriş bağlantı davranışlarını araştırmak için oluşturulan deney numuneleri bağlantılara moment uygulanarak test edilmiştir. Çelik kiriş gövdesinin, başlığının ve kolon içerisindeki sürekliliğinin farklı performans ölçütlerine katkıları hesaplanmıştır. Ayrıca, İBDÇT kolon-betonarme kiriş bağlantılarının yangın sonrası performansları da deneysel olarak incelenmiştir. Deney numuneleri yangına maruz kalmayan Grup A ve yangın etkisine maruz kalan Grup F olarak sınıflandırılıp bağlantılar çökene kadar moment uygulanmıştır. Bütün deney grupları için bağlantı tiplerinin mukavemet, rijitlik, süneklik ve çökme özellikleri analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite structural members became one of the most essential engineering solutions nowadays due to the developed demand for superior load-carrying members. Concrete-filled steel tube (CFST) columns are the most efficient composite elements that can fulfil this requirement. However, by performing such a superior characterized column member, it is also important to perform a suitable column-to-column connection that can transfer the load from the upper to the lower column effectively. In addition, the connection of the composite column to various beam types is a challenging application in this field. The studies presented in this thesis intended to investigate suitable CFST column connections. A novel bolted-flange column-to-column connection type was investigated and reported herein by testing connection specimens under axial compression load. In addition, through steel beam to CFST column connections were examined by testing cruciform connection specimens under hogging moment. The contribution of beam web, flange and beam continuity to the different performance characteristics were determined. Moreover, the post-fire behaviour of the through RC beam to CFST column connection were experimentally investigated. Specimens were categorized into two groups, Group A-without fire exposure and Group F-with post-fire exposure and the connections were tested to failure. For all CFST column connections studies, the strength, stiffness, ductility and failure modes were assessed and analysed.