HIV ile yaşayan bireylerde karotis ve brakial arter duvar kalınlık ölçümü ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi
Carotid and brachial artery wall thickness measurement in individuals living with HIV and its relationship with cardiovascular disease risk
- Tez No: 676174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCAN KAYAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda HIV enfeksiyonunun karotis ve brakial arter intima-media kalınlığına (IMT) herhangi bir etkisinin olup olmadığı ve HIV ile yaşayan bireylerde karotis ve brakial arter IMT ölçümünün geleneksel kardiyovasküler risk skorlamalarına bir katkısı olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde takipli HIV ile enfekte 66 kişiden hasta grubu, HIV ile enfekte olmayan ve hasta grubu ile yaş-cinsiyet uyumlu 40 katılımcıdan ise kontrol grubu oluşturuldu. Gruplara B-mode USG ile cIMT ölçümü yapıldı. cIMT 0.9 mm ve üzeri subklinik ateroskleroz kabul edildi. Framingham risk skoru (FRS) ve D:A:D skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate whether HIV infection has any effect on carotid and brachial artery intima media thickness (IMT) and whether carotid and brachial artery IMT measurement contributes to traditional cardiovascular risk scoring in individuals living with HIV. Materials and Methods: The patient group was formed from 66 HIV-infected people followed up in Ankara City Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic, and the control group was formed from 40 non-HIV-infected patients who were age-sex matched with the patient group. CIMT measurement was performed with B-mode USG in the groups. cIMT 0.9 mm and above was considered subclinical atherosclerosis. Framingham risk score (FRS) and D: A: D scores calculated.