Hentbol kadınlar 1. Lig sporcularının fair playe yönelik tutumları ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The observation of the relationship between the attitudes of handball 1ST league of sportswoman towards the fairplay and their level of empathetic disposition
- Tez No: 676173
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, kadın hentbolcuların fair play anlayışları ve empatik eğilim düzeylerinin arasında, çeşitli değişkenler doğrultusunda farklılaşma olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye kadın hentbol takımlarının sporcuları, örneklemini ise; 1. Lig kadın hentbol kulüplerinin sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmamızda 11 spor kulübünden toplam 150 sporcu bulunmaktadır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak bazı değişkenleri kapsayan kişisel bilgi formu ( yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, spor yılı, aynı antrenörle çalışma yılı) , Kişilerarası Tepkisellik İndeksi ve Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS 25 istatistik programı kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak "p
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether there is a differentiation between the fair play understanding and empathic tendency levels of female handball players in line with various variables. The population of the study is made up of athletes of the Women's Handball Teams, and the sample of it, on the other hand, is the athletes of 1st League women's handball clubs. In our study, there are a total of 150 athletes from 11 sports clubs. In our study, personal information form including some variables (age, education level, marital status, sport year, year of practicing with the same trainer), Interpersonal Reactivity Index and Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale have been used as a data collection tool. SPSS 25 statistical program has been used to analyze the data. "p