Siyasal iletişimde Twitter kullanımı: 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri örneği
Use of Twitter in political communication: June 23, 2019 İstanbul Metropolitan Municipal Presidency elections example
- Tez No: 676184
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dijitalleşen dünyada özellikle günümüzde iletişim ve haberleşme sosyal hesaplar üzerinden yapılmaya başlanılmıştır. Günlük olaylara, haberlere en kısa yoldan ulaşılma imkânı veren sosyal medya araçları aynı anda birden fazla kaynağa ulaşılması ile her kesim tarafından kullanılmaktadır. Seçim zamanlarında adayların sıklıkla kullandıkları bir mecra haline gelen Twitter, seçim planının, vaatlerinin paylaşıldığı en etkili sosyal medya araçlarındandır. Çalışmada ilk olarak kamuoyu, iletişim ve sosyal kavramları açıklanmış ve bu kavramların birbirleri ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Analiz bölümünde tekrarlanan İstanbul Yerel Seçimlerinin 31 Mart-23 Haziran tarihleri arasında en fazla oy alan iki aday, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın Twitter paylaşımları nicel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı adayların seçim sürecinde siyasi kampanyalarına yönelik paylaşımlarında seçim iptali öncesi ve sonrasında farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Seçim sürecinde hangi kelimelerin ne kadar sıklıkta ve hangi konu başlıklarının kullanıldığı, yapılan paylaşımlara yönelik etkileşimler seçim iptali öncesi ve sonrası ayrımı temel alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the digitalizing world, especially today, communication and communication have started to be made through social accounts. Social media tools, which allow access to daily events and news in the shortest way, are used by all segments of society by reaching more than one source at the same time. Twitter, which has become a medium frequently used by candidates during election times, is one of the most effective social media tools where the election plan and promises are shared. In the study, first of all, the effects of public opinion, communication and social media on these are examined, and the conceptual framework is emphasized with the literature research in this field. In the analysis section, the Twitter posts of Ekrem İmamoğlu and Binali Yıldırım, the candidates who received at most two votes between March 31 and June 23, of the repeating Istanbul Local Elections were examined. Which words were used in the selection process, and the interactions with the posts were analyzed. In the conclusion part, the effects of social media tools, especially Twitter, on voters are explained and the effects of posts on election results are emphasized.