Farklı yetiştirme ortamlarının ve IBA konsantrasyonlarının kum kekiği (Thymus revolutus C.) çeliklerinin köklenme özellikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different growing media and IBA concentrations on the rooting properties of sand thyme (Thymus revolutus C.) cuttings
- Tez No: 676198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KÖSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Antalya İli Konyaaltı İlçesi Akdamlar Mevkii'nde doğal olarak yetişen, endemik Thymus revolutus'un çeliklerinin köklenme özellikleri üzerine farklı yetiştirme ortamlarının ve farklı IBA konsantrasyonlarının etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tek dönemde gerçekleştirilen denemede, farklı yetiştirme ortamları [Torf+Perlit (1:1 hacimsel), Torf+Kum (2:1 hacimsel), Perlit+Kum (1:1 hacimsel)] ana parselleri; farklı dozlardaki IBA uygulamaları (0 (kontrol), 500 ppm ve 1000 ppm) ise alt parselleri oluşturmuştur. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak kurulmuş ve her tekerrürde 20 adet çelik kullanılmıştır. Bu bağlamda köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), sürgün sayısı (adet), sürgün uzunluğu (cm), sürgün çapı (mm), kök kuru ağırlığı (g) ve sürgün kuru ağırlığı (g) tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, en yüksek köklenme oranı %96,67 ile 500 ppm IBA uygulanan ve Perlit+Kum (1:1 hacimsel) ortamında köklendirilen çeliklerde belirlenmiştir. Çeliklerin köklenme özellikleri üzerine, yetiştirme ortamlarının IBA uygulamalarına göre daha fazla etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of different growing media and different IBA concentrations on the rooting properties of the endemic Thymus revolutus cuttings that grow naturally in Antalya Province, Konyaaltı District Akdamlar Area. In the experiment, carried out in a single period, different growing media [Peat+Perlite (1:1 volumetric), Peat+Sand (2:1 volumetric), Perlite+Sand (1:1 volumetric)] main plots; IBA applications at different doses (0 (control), 500 ppm and 1000 ppm) formed the sub- plots. The experiment was designed in 3 replicates according to the split plot and 20 cutting were used in each replicate. In this experiment, rooting rate (%), root number, root length (cm), stem number, stem length (cm), stem diameter (mm), root dry weight (g) and stem dry weight (g) were determined. As a result of the study, the highest rooting rate was determined with %96,67 in cuttings that were applied 500 ppm IBA and rooted in Perlite+Sand (1:1 by volume). It was determined that the growing media had a greater effect on the rooting properties of the cuttings than the IBA applications.