Effects of different growing media and IBA treatments on rooting of hardwood cuttings of some bougainvillea species
Farklı yetiştirme ortamları ve IBA uygulamalarınınbazı begonvil türlerinde odun çeliklerinin köklenmesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 726890
  2. Yazar: ARY TAHER RASUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, Duhok vilayetindeki (36° 51´42“ K, 42° 56´13”D; rakım: 522 m) Ziraat Genel Müdürlüğü'ne bağlı Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait plastik serada 15 Şubat - 30 Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmda, üç farklı begonvil türünden (Bougainvillea glabra, Bougainvillea spectabilis, Bougainvillea x buttiana) alınan sert odun çelikleri için en iyi köklenme ortamının (turba yosunu, turba yosunu + tın (1:1), turba + kum (1:1)) ve en yüksek köklenme oranını elde etmek için optimal IBA konsantrasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, alınan begonvil çelikleri 0, 1000, 2000, 3000 mg l-1 IBA dozları ile muamele edilmiştir. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç faktörlü ve her uygulama için üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, en fazla kök sayısı (20.10), kök taze ağırlığı (3.39g), sürgün uzunluğu (40.32 cm) ve sürgün taze ağırlığı (22.07 g) Bougainvillea x buttiana türüne ait çeliklerden elde edilmiştir. Araştırmada; en yüksek köklenme oranı (%84.99), kök sayısı (19.19), kök kuru ağırlığı (0.697 g), yaprak sayısı (64.84) ve sürgün taze ağırlığı (16.94 g) yalnızca torf yetiştirme ortamındaki çeliklerden elde edilmiştir. Değişik IBA konsantrasyonları muamele edilen begonvil çeliklerinde en yüksek kök sayısı (19.02), kök uzunluğu (26.30 cm) ve kök taze ağırlığı (2.76 g) 3000 ppm IBA dozu ile muamele edilen çeliklerde tespit edilmiştir. Üç farklı begonvil türüne ait çeliklerde en yüksek köklenme oranı (%81.02) ve yaprak sayısı (59.76) ise 2000 ppm IBA dozu ile muamele edilen çeliklerde belirlenmiştir. Genel olarak, en uzun sürgün boyu (50.89 cm), sürgünlerin taze ağırlığı (30.59 g) ve sürgün kuru ağırlığı (9.58 g) ise 1000 ppm IBA dozu ile muamele edildikten sonra torf ortamında köklendirilen Begonvil x buttiana türüne ait çeliklerde tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar sayesinde, begonvil çeliklerinin köklenmesi ve sürgün gelişimi üzerine çelik tabanında yaralama uygulamasının, diğer köklenme hormonlarının (IAA ve NAA) ve çeşitli köklenme ortamlarının da denenmesinin yararlı olacağını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in the Horticulture Department's plastic house at the directorate general of agriculture in the Duhok governorate. (36° 51´42“ N. 42° 56´13”E), at altitude 522 m; during the period from 15th February to 30th May 2021, to perform experiment. The experiment was aimed to determine the most appropriate media among three media includes (alone peat moss, peatmoss + loam (1:1), peatmoss + sand (1:1) to get the best rooting for hard wood cuttings taken from different three bougainvillea plants species (Bougainvillea glabra, Bougainvillea spectabilis, Bougainvillea x buttiana), treated with IBA concentrations in various amounts (0, 1000, 2000, 3000 mg l-1) to determine the optimal IBA concentration for obtaining the highest rooting percentage and best quality standards for the roots and vegetative growth developed on rooted cuttings . Experiments were conducted according to randomized complete block design (RCBD) with three factors for the experiment and three replications for each treatment. According to obtained results that the cutting of Bougainvillea x buttiana species gave significantly maximum roots number (20.10) roots/cutting, root fresh weight (3.39g), length of longest shoot (40.32 cm), shoots fresh weight (22.07 g). The media containing only peat moss obtained the highest percentage of rooting (84.99%), roots number (19.19), dry weight of root (0.697 g), leaves number (64.84), shoots fresh weight (16.94 g). IBA concentrations had significantly affected on rooting of cuttings, highest root number (19.02), the longest root (26.30 cm), root fresh weight (2.76 g) produced when cuttings were treated with (3000 mg L-1). Maximum rooting percentage (81.02%) and leaves number (59.76) from cuttings that treated with (2000 mg L-1). Overall, peatmoss media and cuttings treatment with (1000 mg L-1) IBA of Bougainvillea x buttiana species provided the longest shoots (50.89 cm), fresh weight of shoots (30.59 g), and dry weight of shoots (9.58 g). Through the results and conclusions of the study, we reach the following recommendations all cutting components, including hormones, should be analyzed for their impact on the rooting process and development of new shoots, using the wounding process for cuttings of this plant, using another type of auxin, such as (IAA and NAA), and various media uses and various mixtures.