Ajuga chamaepitys subsp. chia taksonunun bazıbiyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of some biological activities ofAjuga chamaepitys subsp. chia
  1. Tez No: 676202
  2. Yazar: ATİYE NUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda, Ajuga chamaepitys subsp. chia (Schreb.) Arcang. bitki türünden elde edilen etanol, metanol, aseton ve etil asetat ekstraktlarının antimikrobiyal, antibiyofilm ile antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. A. chamaepitys subsp. chia bitkisi, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 ve Staphylococcus aureus ATCC 25923'e karşı mukayese antibiyotiği penisilinden (P10) daha yüksek bir antibakteriyel aktivite göstermiştir. Ekstraktlar ile ampisilin ve polimiksin B antibiyotikleri kullanılarak oluşturulan kombinasyonları antagonistik etkisi saptanmıştır. Bununla birlikte, bitki ekstraktlarının zamana bağlı öldürme testinde, 24 saat sonunda mikrobisidal etki elde edilmiştir. En yüksek antibiyofilm aktivite aseton ekstresinde, P. aeruginosa ATCC 27853 ve S. aureus ATCC 6538P bakterilerine karşı elde edilmiştir. Ayrıca bitkinin antioksidan aktivitesinin en yüksek olduğu ekstraktın etil asetat olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the antimicrobial, antibiofilm and antioxidant activities of ethanol, methanol, acetone and ethyl acetate extracts Ajuga chamaepitys subsp. chia (Schreb.) Arcang. obtained from the plant species. A. chamaepitys subsp. chia plant showed a higher antibacterial activity than the comparative antibiotic penicillin (P10) against Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 and Staphylococcus aureus ATCC 25923. Combinations of the extracts with ampicillin and polymyxin B antibiotics have been found to have antagonistic effects. However, in the time-dependent killing test of plant extracts, microbicidal effect was obtained after 24 hours. The highest antibiofilm activity was obtained from the acetone extract against P. aeruginosa ATCC 27853 and S. aureus ATCC 6538P bacteria. In addition, it was determined that the extract with the highest antioxidant activity of the plant was ethyl acetate.