Paletli ve helezonik karıştırıcılarda yem katkı maddeleri karışım homojenliğinin belirlenmesi
Determining of homojenity of the feed grade mixture in mixers with palette and auger
  1. Tez No: 95783
  2. Yazar: İLHAMİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi paleti i ve iielezonIk kariştiricilakda YEM KAIKI MADDELERİ KARIŞIM HOMOJENLİĞİNİN BELİRLENMESİ İlham! KOÇAK Ankara flnivcrsîlcsi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Maklnaları Anabtllm Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ERDOĞAN 2000, sayfa: 3? Jüri: Prof. Dr. Dogaa ERDOĞAN Doç. Dr. AH ihsan ACAR Doç. Dr. Selim ÇETİN KAYA Paletli \c ttelc7tmü: karıştırıcılarda, yem kalkl maddelerinin karışım Itnmojeııt iğinin incelendiği İm araştırmada, ilk olarak, yem katkı maddelerinin tanımı, ideal pıemiksin özellikleri ve pıcmiks kalitesine etkili faktörler üzerinde dıırulııııışiıır Dalın suma. karışımın tanımı, gerekliliği, karıştırıcı çeşitleri, yetersi/ karışını ve ayrışma İle karışım analiz yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Araşiti manın esas temelini oluşturan homojenlik konusuna, homojenliğin tanımı İle başlanılmıştır. Daha sonra homojenliğin gerekliliği, homojenlik değerinin hesaplanması, homojenliğe etkili faktörler hakkında bilgi verilmiştir. Aynca Özel bir pıcmiks şirketinde, paletli ve hclozoııik karıştırıcılar ile denemeler yapılmıştır. Dalta sonra bu denemelerden numuneler alınmış ve laboratuvarda analiz ettirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre de homojenlik değerleri hesaplanmış ve yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMBLEft: PrpnjİhS, kakçım, kaMlPP1* Jıo|i!pjct}|i|t, varyasyon sayısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINING OF IIOMOJENITY OF THE FEED GRADE mivrniti-: in mixers with pai.letieand auger İlham! KOÇAK Ankara University Gradate School of Nnturnl and Applied Sciences Department or Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 2ttD0, Page: 3Î Jury: Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Assoc. Prof. Dr. Ali ihsan ACAR Assoc. Prof. Dr. Setim ÇETİNKAYA The imiiioi>ein:ily ofthe premix mixture İn lite palette mid auga mixers was simlini in ihissmvcy. The cT*-niiiinm of feed additive was discussed (list. Sccumlly, the fculıııes of (lie İdeni pienth and the factors affecting the qualilj of the premix were mciitiuned. Tlien. intminnlion alitiut the definition of the mixture, its necessity, miser type. miMıııe sufficiency and decomposition, cud mixture analysis methods were given It was stalled with the defcniiion of the homogeneity, which was the hasis of this survey. Afterwards lite necessity of the homogeneity was discussed. Furthermore, the trails with the pak-itc and auger mixers were realized at a private premix firm. Then, some samples wcic taken and analyzed İn a laboratory. The values of homogeneity were calculated and interpreted according to the results of the analysis. KEY WORDS: Ptemix. mixture, homogeneity, variation number